Abeceda onkopacienta alebo ako byť fit počas a po liečbe karcinómu prsníka: A ako Aspirín

Aspirín, známy aj pod názvami acylpyrin alebo anopyrin, je najstarší a asi aj najuniverzálnejší liek. Jeho účinnou zložkou je kyselina acetylsalicylová. Aspirín bol vlastne prvou chemicky pripravenou tabletkou v histórii farmaceutického priemyslu, a to už viac ako pred sto rokmi.

Protizápalové účinky extraktu vŕby, ktorej účinnou látkou je kyselina salicylová, boli však známe už v staroveku a používal ich aj Hipppokrates. Koncom 18. storočia sa podarilo nemeckým a francúzskym vedcom vyvinúť látku, ktorá je derivátom tejto kyseliny a to kyselinu acetylsalicylovú, čiže aspirin. Aspirin patrí medzi takzvané nesteroidné antiflogistiká, teda látky, ktoré pôsobia protizápalovo, proti bolesti a proti horúčke, využíva sa však aj ako prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami (najmä infarktom),  keďže ovplyvňuje zrážanlivosť krvi a zabraňuje vzniku krvných zrazenín.  Práve s ovplyvňovaním zrážanlivosti krvi však súvisia aj jeho nežiaduce účinky (napríklad riziko krvácania do tráviaceho traktu, vznik podliatin alebo aj porážky).

A aké účinky má pri prevencii alebo dokonca liečbe karcinómu prsníka? V oficiálnych onkologických odporúčaniach zatiaľ žiadne, ale existujú práce, ktoré na niečo zaujímavé prišli, a práve tie vám aspoň trochu priblížime. Vo všeobecnosti viaceré štúdie a experimenty na zvieratách potvrdili, že pravidelné užívanie nízkodávkového aspirínu (takého, aký sa používa na prevenciu infarktov) znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, aj keď výsledky sú nekonzistentné.

Aspirín pôsobí  protizápalovo a to tak, že utlmuje v tele enzým cyklooxygenázu 2 (enzým, ktorý zohráva v organizme dôležitú úlohu pri vzniku zápalu), a tým aj znižuje aktivitu aromatázy (a o aromatáze vieme už z predchádzajúceho článku, že je zodpovedná za premenu androgénov z tuku na estrogény). Čiže aspirín dokáže znižovať hladiny  estrogénov v krvi. Naviac sa enzým cyklooxygenáza dáva do súvisu aj so šírením metastáz. Takto v tele účinkujú viaceré nesteroidné protizápalové liečivá, ale schopnosť mierne znižovať riziko vzniku estrogén pozitívnych nádorov prsníka sa pripisuje len aspirínu. Vedci to pozorovali u žien, ktoré nízkodávkový aspirín užívajú denne, napríklad ako prevenciu proti infarktu (Gierach a kol. 2008). Naproti tomu, pacientky, ktoré pravidelne užívali ibubrofen mali zvýšené riziko vzniku hormonálne pozitívnych (ER+, PR+) a Her negatívnych nádorov (Brasky a kol. 2011). Štatistická analýza tridsiatich troch štúdií potvrdila, že pravidelné používanie aspirínu je pravdepodobne spojené so zníženým rizikom rakoviny prsníka o 14%(Luo a kol., 2012). Ešte vyššie zníženie rizika, a to až o 20%, bolo u postmenopauzálnych žien. A opäť tak účinkoval len aspirín a nie iné nesteroidné protizápalové lieky ako napríklad ibuprofen (Bardia a kol. 2010).

Účinok aspirínu ako mierna prevencia pred recidívou ochorenia bol pozorovaný hlavne u obéznych žien, no nie všetky štúdie to potvrdili (foodforbreascancer.com).Na jednoznačné potvrdenie týchto hypotéz je však potrebných viacero náhodných kontrolných klinických štúdií. Predbežné výsledky podávania aspirínu u žien, ktoré sa liečili Tamoxifenom, poukazujú aj na to, že aspirín môže zvýšiť efekt Tamoxifenu, a tak chrániť pred recidívou (Holmes a kol. 2013).

Aspirín však určiteneberte počas chemoterapie, keďže zvyšuje riziko krvácania, čo spôsobuje už chemoterapia sama o sebe. Riziko krvácania pri preventívnom podávaní aspirínu je veľké, preto, ak vás tento článok zaujal a chceli by ste si nasadiť liečbu aspirínom, tak sa, prosím, určite poraďte so svojím lekárom, či je to pre vás vhodné.

Viem to z vlastnej skúsenosti. Po prečítaní niekoľkých spomínaných štúdií som si aspirín nasadila v dávke tri malé tabletky (100 mg) za týždeň. Keď som ho brala asi mesiac, šla som sa trochu omladiť aplikáciou kyseliny hyalurónovej do tvárových vrások. To, že beriem aspirín, mi vôbec neprišlo na um. Nechcite si ani predstaviť, ako som vyzerala celý nasledujúci týždeň. Žiadny make-up to nezakryl! Môj muž skonštatoval, že sa mám radšej zavrieť doma, pokiaľ mi modriny nezmiznú, lebo si budú všetci myslieť, že som obeťou domáceho násilia. 🙂 Inokedy, keď som na boľavý zub brala aspirín v normálnej dávke tri krát denne asi 5 dní, stačilo, aby som sa trochu silnejšie oprela, a už som mala modrinu na ruke v tvare obdĺžnikovej pečiatky.

A preto určite neexperimentujte s aspirínom bez dohľadu lekára, lebo si síce môžete znížiť riziko návratu rakoviny, ale keď vás náhodou zrazí auto, vykrvácate oveľa rýchlejšie, ako keby ste ho nebrali. Znížené riziko rakoviny vám bude dosť nanič.

Vhodnou alternatívou sa ukazujú potraviny, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú. Práve na ňu aspirin v organizme premieňa.  Patria k ním černice, čučoriedky, sušené hrozienka, maliny, paradajky a kurkuma. Spomenuté ovocie obsahuje aj množstvo ďalších telu prospešných látok, o ktorých napíšem niekedy nabudúce.

Použitá literatúra:

Bardia, A., Olson, J.E., Vachon, C.M. et al. Breast Cancer Res Treat (2011) 126: 149. doi:10.1007/s10549-010-1074-x

Brasky, T.M., Bonner, M.R., Moysich, K.B. et al. Cancer Causes Control (2011) 22: 965. doi:10.1007/s10552-011-9769-9

Gierach et al. Breast Cancer Research, (2008), 10:R38, DOI: 10.1186/bcr2089

Holmes, C. E., Jasielec, J., Levis, J. E. et al.Clinical And Translational Science(2013). 6: 386–390. doi:10.1111/cts.12070

Luo, T., Yan, H., He, P. et al. Breast Cancer Res Treat (2012) 131: 581. doi:10.1007/s10549-011-1747-0

Wikipedia: Aspirin

IMG_6407

MVDr. Markéta Derdáková, PhD.

Autorka je doktorkou veterinárnej medicíny, venuje sa výskumu kliešťami prenášaných ochorení a zoonózam. Je aj veľmi zvedavá Amazonka. 🙂 Počas liečby ju začali zaujímať mechanizmy vzniku ochorenia z vedeckej stránky, naštudovala si veľa odborných článkov, aby lepšie pochopila príčiny ochorenia, liečbu a prevenciu. Získané informácie odovzdáva ďalším Amazonkám. Aj keď jej články vychádzajú z odbornej literatúry, v žiadnom prípade nie sú odporúčaním pre liečbu! Sú to len informatívne zdroje spojené so subjektívnymi názormi autorky.

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.