Kronika OZ Amazonky rok 2016

Nie všetky naše aktivity sú do detailov zachytené na našich stránkach a facebookovom profile. Nakuknite „do kuchyne“ Amazoniek a spoznajte ich program a spoločne trávené chvíle. V dobrom aj v zlom. Kroniku OZ Amazonky píše Janka Žemlová.

18.01.2016

Dnes nás zastihla smutná správa, vo veku 68 rokov zomrela predsedníčka OZ Amazonky PhDr. Mirina Hochelová.

Smútočný príhovor Katky Hojovej, zakladateľky OZ Amazonky:

Málokedy mi bolo v živote tak smutno, ako práve vo chvíli, keď som sa dozvedela, že Tvoj vlak Mirinaživota došiel na stanicu konečná. Spojil nás podobný osud a pomohla si mi viac, ako si myslíš a budem Ti za to navždy vďačná. A nielen mne osobne. V posledných troch rokoch mnohým Amazonkám, ktoré majú v lekárskych záznamoch napísanú rovnakú diagnózu, ako Ty. Dodávala si energiu, vieru, že život dokáže byť krásny. Že sa netreba vzdávať. Nikdy.

Keď sme sa dozvedeli, že si odišla, začali sa medzi Amazonkami, šíriť smútkom naplnené správy. Smútkom, ale aj radostnými spomienkami a optimizmom.

Mirina bola skvelá žena, ktorá milovala život so všetkým čo jej prinášal, bolo v jednom maile.

Moje vyznanie patrí životu, lebo život bola ona, aj keď to nemala ľahké, ako každá z nás, vždy sa usmievala, pracovala, ochotná pomáhať a aj v čase úbytku svojich fyzických síl si plnila svoje povinnosti. Myslím si, že v tom bola túžba po živote, robiť všetko ako predtým, nevzdávať sa, napísala ďalšia priateľka.

Mirina bola pre mňa vzorom v odhodlaní a bojovnosti,  zároveň bola citlivá, láskavá, pozitívna.

Mirina, bola si slniečkom od prvého okamihu čo som vstúpila do Vašich dverí, s obrovskou láskou a nasadením si sa o nás všetkých starala a bolo veľmi silno cítiť ako veľmi Ti na tom záleží, aby sme všetky v Amazonkách mali všetko čo by sme ku svojmu pohodliu mohli potrebovať.

Mirina, ostalo po Tebe prázdno na stoličke, ale nie prázdno v srdci. Budeš nám veľmi chýbať. Nezabudneme na Teba, pretože si sa zapísala do našich duší a uchovávame si v duši obraz láskavej, humornej a vyrovnanej ženy, ktorá napriek svojim bolestiam a  trápeniam dokázala pomáhať druhým. Na nich si myslela vždy viac ako na seba, v každom rozhovore si spomínala Braňa, milovaných synov, priateľky, študentov, kolegov. Smútime mnohí.

Ďakujeme, že si s nami bola.

Katka Hojová

(za OZ Amazonky tá, ktorá stála pri zrode myšlienky na ich založenie)

23.01.2016

Dnes sa v Bratislave v UPC konal Historický bál a Amazonky na ňom nemohli chýbať! Jedna fotka za všetky, pozrite sa na tie krásavice! Nie, nevidíte dvojmo, skutočne sú tam 2 (slovom: dve) Kleopatry.

2016-01-23-1

8.02.2016

Dnes bola našim hosťom MUDr. Alena Kállayová, primárka Preventívneho centra OÚSA. Veľmi zaujímavé a poučné stretnutie. Nečudo, že sme sa domov rozchádzali po troch hodinách.

2016-02-08-1

 

9.02.2016

Ukončili sme prvú časť našej spolupráce s Martinkou Beškovou, akreditovanou terapeutkou CESTA. Ale nekončíme, práve naopak, naše terapeutické semináre budú pokračovať ďalej a priberieme aj nové Amazonky, ktoré budú mať záujem. Vďaka ti, Martinka!

16.02.2016

Dnes v Preventívnom centre OÚSA na Haydukovej ulici v Bratislave slávnostne uviedli do života špeciálne vydanie Bedekeru zdravia „Ako zvládnuť onkologické ochorenia“ a zároveň otvorili výstavu obrazov Rudolfa Pavelského. Amazonky boli, samozrejme, pri tom.

2016-02-16-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.03.2016

Amazonky sa opäť stretli v kreatívnom klube LUNA, kde si vlastnoručne vyrobili veľkonočné ozdoby. Krásne veľkonočné vajíčka sme robili technikou mramorovania a štruktúrovanou technikou pomocou taviacej pištole. Nielenže sme zmysluplne strávili čas, ale sme sa aj zabavili a odniesli si domov kraslice na sviatočný stôl.

15.03.2016

Pokračujeme v spolupráci s Martinkou Beškovou akreditovanou terapeutkou metódyCesta, už sme sa veľmi tešili na naše stretnutia.

15.03.2016

Dnes prišla z Martina smutná správa – zomrela naša kamarátka Lucia Lepejová.

Smútočný príhovor Evy Bacigalovej, predsedníčky OZ Amazonky:

„Ahoj, láska, ľúbim ťa.“

Každý z nás, komu Lucka Lepejová vstúpila do života, pozná túto vetu. Končila ňou všetky rozhovory, telefonáty aj správy. Bolo to jej poznávacie znamenie. Naučila ho používať aj tých, ktorí len neradi hovoria o svojich emóciách. Nie je to jej prípad.

Lucia robila vždy všetko naplno. Keď sa pre niečo nadchla, tak na celý život, keď sa smiala, tak strhla všetkých ostatných, keď milovala, bola to  skutočná láska.

lucia7Nikto ju nevidel inak ako usmiatu, nikdy nepovedala, že nevie, nechce alebo nemôže. Slzy nám pri nej tiekli len od smiechu a o ten sa Lucia vždy vedela postarať. Milovala život, milovala spoločnosť, milovala tanec a výlety s rodinou a priateľmi. Sedieť doma bolo pre ňu najhorším trestom, no spoznávať neobjavené miesta, chodiť po horách, liezť na ferratu alebo sa aspoň preháňať na kolieskových korčuliach potrebovala rovnako ako dýchať. Bola vždy spontánna, hravá a úprimná. Bola skutočná. Bola šťastná. A dala nám možnosť všetko sa to od nej učiť.

Každý lekár vám povie, že pozitívne myslenie je lepšie ako drahé lieky a toho mala Lucia vždy na rozdávanie. Vysmiala sa do tváre aj ťažkému ochoreniu a určite by povedala, že mala šťastie, lebo nebyť choroby, nespoznala by sa s ďalšími skvelými ľuďmi. Našla nových priateľov, zázemie aj silu nevzdať sa. Spolupracovala s Ligou proti rakovine a občianskym združením Amazonky a sama sa stala obrovským zdrojom sily a nádeje pre stovky, tisíce ďalších pacientov. Takto presne pred dvoma rokmi sa posadila pred kamery a vyrozprávala svoj príbeh, v ktorom bolo a dodnes je oveľa viac nádeje než smútku.

Luciiným poznávacím znamením vždy bolo srdce. Nosila ich na tričku, na príveskoch, sama vyrábala krásne malé srdiečka a obdarovávala nimi svojich priateľov. Budú nám ju pripomínať, kým sa znova nestretneme. V našich srdciach zostane navždy.

Ahoj, láska, ľúbime ťa.

21.03.2016

Dnes sme sa stretli so psychologičkou Silviou Schmidtmayerovou, s ktorou budeme aj naďalej spolupracovať.

„Každá z vás, každá pacientka, každá Amazonka a jej diagnóza je jedinečná. Choroba napriek tomu

prináša do života pocity a myšlienky, ktoré môžete mnohé prežívať podobne. Samota, smútok, obavy zo smrti, strach o rodinu – to všetko sú témy, o ktorých sa nerozprávame pri bežnom rozhovore. Skúsenosti však potvrdzujú, že ľudom pomáha, ak sa o nich môžu v bezpečí a otvorene porozprávať a tým ich trocha zbaviť „kliatby“ ich obrovskej sily. Tá často dokáže doslova prevalcovať dušu.

Choroba naruší aj celý rodinný systém. Opäť platí, že každá rodina má vlastný spôsob fungovania a zvládania problémov. Niekde sa o problémoch otvorene rozpráva a snaží sa nájsť riešenie, niekde sa celá „zlá“ téma choroby vytesní z rozhovorov aj spoločného života a tvárime sa, že ak o nej nerozprávame, vlastne ani nie je. V takýchto prípadoch sa žena môže cítiť obzvlášť sama. Aj keď aj takáto, pomerne častá odmietavá reakcia na chorobu je pochopiteľná. Ľudia majú strach rozprávať sa o život ohrozujúcej chorobe, o bolesti, o smrti. Pripomína im to ich vlastnú konečnosť a nie vždy a nie každý je na rozhovor o takejto téme pripravený.
Ak cítite, že by vám stretnutie s odborníkom mohlo pomôcť porozumieť tejto novej situácii, rovnako aj vášmu partnerovi alebo najbližšej rodine, ste vítaní.“
Vaša Silvia

24.03.2016

Cesta, pokračujeme procesom.

4.04.2016

Dnes bola našim hosťom Anka Brňáková, ktorá predáva úžasne široký sortiment bielizne pre pacientky po mastektómii, epitézy, plavky a ešte všeličo iné. Hlavne naše nové Amazonky žasli nad výberom, kvalitou, farbami jednotlivých kúskov. Predajňa Anky Brňákovej sa nachádza v priestoroch polikliniky Šustekova v Bratislave. Anka nám prisľúbila, že si stretnutie zopakujeme koncom mája a ona prinesie ukázať najnovšie modely plaviek. Už teraz sa tešíme !

 

 

5.04.2016

Dnes sme uzavreli ďalšiu kapitolu v našom projekte Cesta s akreditovanými terapeutkami Martinkou Beškovou a Danielkou Vajsáblovou. Spolupráca s nimi bola pre nás veľkým prínosom a našťastie sa nekončí, pokračujeme ďalej! A možno sa do našej skupiny pridajú aj ďalšie Amazonky. A na záver sme sa odmenili takouto krásnou sladkou mandalou. Mňaaaaam !

Sladká mandala

26.04.2016

Dobrá správa pre Amazonky! Otvárame nový projekt Cesta pre „začiatočníčky“. Úvodné stretnutie s potenciálnymi záujemkyňami, ktoré sa uskutočnilo dnes, sa stretlo s pozitívnym ohlasom. Preto Martinka Bešková začne nový kurz Cesty s novými záujemkyňami. Ale to nie je všetko! Aj Amazonky, ktoré prešli kurzom Cesta, budú pokračovať v seminároch ďalej. Ďakujeme, Martinka!

29.04.2016

Jeden z našich sponzorov, spoločnosť Novartis, každý rok organizuje deň dobrovoľníctva. Každoročne v tento deň 30 tisíc zamestnancov spoločnosti Novartis po celom svete vymení počítače za metly, hrable, lopaty a pomáha. Amazonky sa tiež pripojili k tejto akcii a spolu so zamestnancami Novartisu spoločnými silami skrášľovali areál Národného onkologického ústavu, kde sa denne prichádzajú liečiť stovky ľudí. Pomáhali sme hrabať minuloročné lístie, čistiť chodníky, strihať kríky, maľovali sme pergoly pre ruže a vysádzali kvietky. Do prác sa zapojil aj finančný riaditeľ Novartisu pán Ignacio Marti Anglada. Ostal po nás výsledok, ktorý je vidieť na prvý pohľad! Veríme, že skrášlené prostredie NOÚ pomôže pacientom spríjemniť pobyt v tomto zariadení.

2016-04-29-01

8.05.2016

Na tento deň sa tešili všetky Amazonky! Už tradične sa v tento deň stretávame pri fontáne nového SND kde nás fotí Noro Mészáros. Nebolo tomu inak ani tento rok. 27 Amazoniek z Bratislavy, Trnavy, Nitry, Martina, Bánoviec nad Bebravou, Šale malo „hlavný stan“ v divadle Meteorit. Tu nás už čakali vizážisti spoločnosti Dermacol, Simonka a Tomáš, ktorí nás nalíčili a odovzdali nám IMG_3175JPGkozmetické balíčky od spoločnosti Dermacol. Veľmi pekne ďakujeme! Potom sme sa presunuli na bratislavský hrad, kde nás fotil náš kamarát Noro Mészáros. Nakoniec sme si urobili ešte spoločnú fotku pri fontáne nového SND – tá musí byť! Počasie bolo krásne slnečné a aby bol tento deň nádherný o to sa postarali aj naši sponzori a dobrovoľníci, ktorým patrí veľká vďaka:

Eva Bacigalová, Zuzana Rýdza – organizácia stretnutia

Róbert Csontos – zapožičanie divadla Meteorit

Dermacol CZ / SR – líčenie, kozmetické balíčky

Zuzana Frešo – občerstvenie, 2 raw torty

Noro Mészáros – fotografické služby

Dokonale sme si tento deň užili, spoznali sme nové Amazonky, skamarátili sme sa a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutia. Dovidenia o rok !

16.05.2016

Dnes sme v našej kancelárii mali prednášku o liečivých účinkoch huby reishi. Zároveň sme mali možnosť vyskúšať kávu a čokoládu s obsahom tejto huby. V minulom roku sme už takúto prednášku absolvovali ale pre veľký úspech sme sa rozhodli ju zopakovať. A samozrejme sme chceli aby sa s týmito zdraviu prospešnými produktami zoznámili aj naše nové kamarátky.

2016-05-16-01

6.06.2016

Na dnešné poobedie sme si pozvali vzácneho hosťa, opernú speváčku Reu Slawiski, ktorá nám rozprávala o tom, aké je dôležité správne dýchať. Rea precestovala takmer celý svet, žila dlhodobo v Nemecku, momentálne sa usadila na Slovensku a venuje sa svojim projektom a charite. S touto úžasnou energickou ženou sme sa dohodli na spolupráci a naučí nás správne dýchať a možno aj spievať. 🙂

20160606-01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08.06.2016

Pozvali sme si na besedu známeho foodblogera a rešpektovaného odborníka na zdravú výživu Dušana Plichtu. Jeho prednášku sme pre veľký záujem urobili v priestoroch Ligy proti rakovine. Dozvedeli sme sa veľa nových informácií a tiež sme mali možnosť ochutnať dobrotky, ktoré Dušan priniesol. Mňaaaaaam! 🙂

18.06.2016

Dnes sa uskutočnil 8. ročník AVON pochodu proti rakovine prsníka. My Amazonky sme sa ho zúčastnili druhýkrát. Tento rok bol výnimočný v tom, že Amazonky sa zúčastnili mediálnej kampane, ktorá sa niesla v duchu: „Život je boj! Ukážme spoločne silu.“ Celý mesiac sme mohli vidieť v Bratislave bilboardy s bojovníčkou Markétou Derdákovou, plagáty na zastávkach MHD s bojovníčkami Evkou Elefantovou a Miškou Krbaťovou. Evka Bacigalová pred pochodom podpisovala a rozdávala záujemcom svoju knižku Rok Amazonky, ktorá vyšla s finančnou podporou spoločnosti AVON. Na pochode sa zúčastnilo viac ako 5 000 ľudí, to je fantastická účasť a my sme boli pri tom! Počasie bolo nádherné, atmosféra vynikajúca, spoločnosť úžasná – taký bol tohtoročný AVON pochod.

2016-06-18-08

 

25.06.2016

Martin Poliačik v spolupráci s Nu Spirit Clubom a Evou Bacigalovou organizoval už 2. single party, táto však bola špeciálna tým, že peniaze, ktoré sa na nej vyzbierali od účastníkov, išli na rozbeh našej amazonskej pobočky v Martine. Martinské Amazonky sa samozrejme akcie zúčastnili. Ďakujeme.

 

13.07.2016

Národný onkologický ústav v Bratislave dnes po niekoľkomesačnej výstavbe slávnostne otvoril Centrum chirurgie prsníka Kliniky chirurgickej onkológie SZU a NOÚ. Ide o unikátne pracovisko svojho druhu na Slovensku, ktoré bude ženám poskytovať najmodernejšie terapeutické postupy v oblasti chirurgie prsníka vrátane rekonštrukčných plastických operácií. Vďaka pokračujúcej spolupráci s poprednými slovenskými umelcami budú centrum zdobiť originálne diela, ktoré autori darovali ústavu.

Chceli sme ženám vytvoriť samostatné lôžkové oddelenie, kde pacientky dostanú pod jednou strechou komplexnú liečbu nielen v oblasti chirurgie, ale aj onkológie, rádioterapie a psychológie,“ vysvetľuje hlavný benefit nového pracoviska riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský.

Výstavba priestorov zohľadňovala predovšetkým pohodlie hospitalizovaných pacientiek, všetkých 6 izieb vrátane izby pre pacientky s telesným znevýhodnením je citlivo a komfortne zariadených, sú plne klimatizované, s veľkoplošnými TV prijímačmi, bezplatným wifi pripojením na internet. Príjemným bonusom je priestranná letná terasa. Unikátnym pracoviskom, aj mimo európsky rozmer, ho okrem konceptu poskytovania komplexnej starostlivosti na jednom mieste robí aj zbierka viac ako 33 obrazov od renomovaných slovenských výtvarníkov združených v spoločnosti Spectrum ART, ktoré sú nainštalované v izbách a na chodbách.

A Amazonky boli pri tom!

 

21.07.2016

Sme veľmi rady, že sme mohli medzi sebou opäť privítať MUDr. Evu Oravcovú z NOÚ Klenová, ktorá sa s nami podelila o najnovšie poznatky v liečbe karcinómu prsníka. Pani doktorka bola veľmi milá, ochotná a trpezlivo odpovedala na všetky naše otázky.

17.08.2016

Dnes sme v priestore Špirála v obchodnom centre Budúcnosť mali veľmi zaujímavé cvičenie, pri ktorom sa do ďaleka rozliehal náš smiech. Boli sme totiž na cvičení Joga smiechom. Veľmi zábavné!

 

08.09. – 12.09.2016

Začiatok septembra využilo 15 Amazoniek z celého Slovenska na predĺžený víkend v kúpeľoch Turčianske Teplice. Užili sme si procedúry, plávanie v bazéne, aquapark, prechádzky v krásnom parku a okúsili sme aj liečbu tancom.J Boli to nezabudnuteľné dni plné smiechu, radosti a vzájomného spoznávania. Dokonca nás prišla navštíviť aj naša kamarátka Rea a spolu sme absolvovali dychové cvičenia. Toto všetko sa uskutočnilo vďaka našim sponzorom. Ďakujeme!

15.10.2016

V tento deň sa každoročne koná v Európskych krajinách Breast Healt Day na podporu boja proti rakovine prsníka. Na Slovensku ho tento rok organizovala nezisková organizácia Ružová stužka s pani MUDr. Alenkou Kállayovou a svoje zastúpenie mali aj Amazonky. Breast Healt Day sa uskutočnil v  priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave v Justiho sále a Maki Derdáková mala samostatnú prezentáciu o našej činnosti.

26.10.2016

V októbri, mesiaci boja proti rakovine prsníka, nás podporuje aj Couleur Caramel, spoločnosť vyrábajúca kozmetiku v bio kvalite! Za každý predaný rúž v mesiaci októbri daruje ďalší naším pacientkam – Amazonkám. Nie je to márnivosť, veď aj onkologické pacientky chcú vyzerať dobre a takéto darčeky im spravia naozaj veľkú radosť. Ďakujeme za podporu.

 

26.10.2016

Amazonky dotiahli do konca svoj nápad darovať Klinike plastickej chirurgie v Ružinove televízor. Práve tu totiž často operujú Amazonky, ktoré sa rozhodnú pre rekonštrukciu prsníkov, a práve tu mali v izbe č.1 retro televízor a navyše nefunkčný! Pacienti, ktorých na tejto izbe hospitalizujú, už môžu pozerať program alebo filmy z USB kľúčov (teda ak si donesú). Ďakujeme Inez Helingerovej za televízor a technický support a primárovi MUDr. Vlastiborovi Minarovjechovi a MUDr. Martinovi Boháčovi za všetky Amazonky, ktoré sú vďaka ním kompletné. 

          PREDTÝM                                                                           POTOM

    

 

 

 

 

27.10.2016

Spoločnosť DELL pozvala OZ Amazonky na besedu, kde naše zástupkyne rozprávali pracovníčkam tejto spoločnosti o dôležitosti absolvovania preventívnych prehliadok a tiež o samovyšetrení prsníkov.

07.11.2016

Akcia „Pobočka OZ Amazonky v Martine“ sa rozbehla. O tom, že tam máme šikovné členky, svedčia aj ich predvianočné výtvory. Okrem toho dievčatá chodia cvičiť do fitnesscentra a tiež na lymfomasáže, ktoré sú pre nás veľmi prospešné. Takže, keď sa chce, všetko ide!

 

13.11.2016

V Prahe sa konala konferencia o metastatickom karcinóme prsníka určená hlavne pre novinárov (aby vedeli, čo to vlastne je), a nechýbali na nej ani Amazonky. 

16.11.2016

Amazonky pripravili v priestoroch Ligy proti rakovine stretnutie v Bratislave s bloggerkou a propagátorkou zdravého stravovania Zuzkou Frešo. Jej raw torty sú legendárne a jej raw zákusky sa rozchytali podozrivo rýchlo. A ešte nás aj naučila, ako si sladké a pritom zdraviu prospešné maškrtky urobiť vo vlastnej réžii doma!

18.11.2016

Zástupkyne Amazoniek Eva Bacigalová a Maki Derdáková sa zúčastnili, spolu so ženami z 30 krajín, 16. kurzu pacientskej advokácie organizovanom organizáciou Europa Donna. Takéto kurzy organizuje Europa Donna pravidelne a tento sa uskutočnil v Miláne (IT).

09.12.2016

Síce o trošku neskôr ale o to radostnejšie sa Amazonky vypravili do tvorivých dielničiek v Mlyne Klepáč na Železnej studničke aby si tu vlastnoručne vyrobili adventné vence a vianočné dekorácie. Pri bylinkovom čaji, predvianočnej nálade nám práca išla od ruky. Veď posúďte sami!

11.12.2016

Polrok dychových cvičení s opernou speváčkou Reou Slawiski sme zavŕšili Vianočným koncertom v divadle Meteorit na ktorom sa zúčastnilo naše početné príbuzenstvo. Veľká vďaka patrí Ree, pretože dokázala, že aj ľudia bez hudobného sluchu môžu spievať. J Trošku sme mali aj trému, predsa len niektoré z nás nemajú hudobný sluch, ale obecenstvo bolo úžasné a fandilo nám. Bolo to vydarené poobedie v úžasnej spoločnosti. 

13.12.2016

Dnešok bol pre všetky Amazonky sviatočný pretože práve dnes sa v reštaurácii Tarpan v Bratislave Petržalke uskutočnil krst novej knihy Evky Bacigalovej Onkokamarátky. V knihe sa nachádza 14 príbehov Amazoniek a 1 lekársky MUDr. Alenky Kállayovej, ktorá bola zároveň aj krstnou mamou knihy. Zišlo sa nás tam hojne aby sme spolu s autorkou oslávili túto krásnu udalosť,  vypravili knižku do života a zaželali jej aby sa dobre predávala. Krásnu predvianočnú atmosféru dotvorilo hudobné vystúpenie speváčky Katky Ščevlíkovej.

 

 

V roku 2016 nás opustili Amazonky:

Mirina Hochelová

Lucia Lepejová

Lýdia Fecková

 

Nikdy na Vás nezabudneme! ♥

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.