Beh sa uskutoční v sobotu 23. júna 2018 na Železnej studničke, v areáli Partizánskej lúky. Čas aj trasa sú takmer ľubovoľné, podmienkou je kedykoľvek medzi 10:00 a 14:00 hodinou odbehnúť v tejto lokalite 5 km a preukázať to organizátorom pomocou smart hodiniek alebo mobilnej aplikácie. Štartovné má formu dobrovoľného príspevku a vopred nie je potrebné sa nikde registrovať.

Bežci budú zaradení do tomboly o zaujímavé ceny, odmenou pre zúčastnených sa stane pamätná medaila. Súčasťou programu bude vystúpenie speváčky Katky Ščevlíkovej. Najmenších účastníkov poteší bodypainting, starších súťaž o bežecké tenisky.

Je možné zvoliť ľubovoľnú trasu, alebo si zabehnúť so známymi tvárami. Ján Dömény povedie trasu po asfaltovej ceste, ktorá je vhodná pre začiatočníkov a všetkých, ktorí sa chcú niečo dozvedieť o vhodnej bežeckej technike a obuvi. Lesným terénom si účastníci budú môcť zabehať s maratóncom Marcelom Mataninom, ktorý poradí aj so správnymi stravovacími návykmi.

Pre pokročilejších bežcov je určený beh so Sanasport Runners, ktorý sa pobeží náročnejším lesným terénom, pre dámy zasa spoločný beh s bežeckou skupinou SHEruns.

Na bežcov čaká občerstvenie v podobe vegánskeho guláša, čerstvého ovocia a samozrejme, nebude chýbať pitný režim, ktorý zabezpečila Bratislavská vodárenská spoločnosť. Očakávaná účasť je cca 200 bežcov.

Počas celej akcie budú mať návštevníci možnosť:

  • Navštíviť osvetový stánok Amazoniek a Ružovej stužky, poradiť sa o správnej životospráve i možnostiach prevencie rakoviny prsníka a naučiť sa nahmatať hrčku na prsníkovom fantóme
  • Otestovať najnovšie tenisky adidas SolarBoost
  • Vychutnať si zdravé nátierky i zmrzlinu a pečivo z Pekárne Kvetoslavov

„Sme radi, že môžeme podporiť dobrú vec, ktorá má význam. Dúfame, že sa nám podarí spojiť príjemné s užitočným a každý návštevník si z podujatia odnesie zážitok aj dobrý pocit zo zdravo stráveného dňa. Vítame všetkých návštevníkov: ženy, mužov, deti aj psíky,“ povedala organizátorka behu Natália Feketeová.

Šport aj osveta

Na rakovinu prsníka umiera na Slovensku takmer 3000 žien ročne. Mnohé z nich úplne zbytočne, pretože nechodievajú na pravidelné preventívne vyšetrenia a do ambulancie onkológa sa dostanú až v pokročilom štádiu choroby. Cieľom podujatia Beh pre zdravé prsia je preto nielen podporiť boj proti rakovine, ale aj upozorniť na potrebu včasnej prevencie. „Vítame všetky aktivity, ktoré upozorňujú na včasný záchyt ochorenia. Aj takýmto spôsobom môžeme pomáhať zachraňovať životy,“ hovorí predsedníčka OZ Amazonky Eva Bacigalová.

Súčasťou akcie bude preto osvetový stánok projektu #Jasomužbola, určený nielen ženám nad 40 rokov. „Každá žena staršia ako 40 rokov by mala pravidelne raz za dva roky absolvovať mamografické vyšetrenie. Stále častejšie sa však stretávame s ochorením aj u mladších žien, preto cítime potrebu poukázať na prevenciu, ktorá stojí nad obavami z neopodstatnených mýtov,“ hovorí MUDr. Alena Kállayová, predsedníčka  Ružovej stužky, n.f. a zástupkyňa Výboru sekcie mammárnej diagnostiky Slovenskej rádiologickej spoločnosti SLS. Počas podujatia bude mať preto každá návštevníčka možnosť dozvedieť sa všetko o prevencii rakoviny prsníka i o tom, akým spôsobom vykonávať samovyšetrenie a pre koho je vhodné mamografické vyšetrenie. Na mieste podujatia je tiež možné využiť odborné poradenstvo a konzultácie.

FB event: https://bit.ly/2JMJqPW