„Zanedbávanie prevencie a pravidelných lekárskych prehliadok je dôsledkom šíriacich sa mýtov o škodlivosti mamografického vyšetrenia a strachu z ochorenia. Mamografia je však jediná diagnostická metóda, ktorá dokáže odhaliť ochorenie dostatočne včas a zachrániť tak život. Mýtom nesmieme veriť viac, než skúseným lekárom,“ hovorí MUDr. Alena Kállayová, zástupkyňa Výboru sekcie mammárnej diagnostiky Slovenskej rádiologickej spoločnosti SLS a správkyňa Ružová stužka, n.f. Medzi najčastejšie mýty o mamografii patria tvrdenia, že je zbytočná a nebezpečná. Tieto mýty nie sú potvrdené žiadnou relevantnou štúdiou, naopak, ide o jedinú metódu, ktorá dokáže odhaliť aj malé ložiská ochorenia, ktoré nie je možné odhaliť iným prístrojom, vyšetrenie nie je bolestivé a trvá len niekoľko sekúnd. Vyšetrenie je potrebné vykonávať v mamografických pracoviskách, ktoré sú preverené kontrolou kvality a v súlade so smernicami stanovenými Európskou úniou (European guidelines for quality assurance in breast cancer screening and diagnosis).

Ja som už bola v Nitre

Osvetový projekt #Jasomužbola na podporu prevencie a včasného záchytu rakoviny prsníka mamografickým vyšetrením upozorňuje na potrebu včasného záchytu onkologického ochorenia prsníka, pomáha búrať mýty o mamografickom vyšetrení a nabáda k účasti na preventívnych prehliadkach. Podnetom pre vznik projektu bola nedostatočná miera prevencie rakoviny prsníka a rozšírené mýty o škodlivosti mamografického vyšetrenia, ktoré odrádzajú od pravidelných návštev gynekológa. Projekt organizuje OZ Amazonky a Ružová stužka, n.f. V rokoch 2017 a 2018 v rámci projektu odovzdali  ocenenia mamografickému pracovisku v Nemocnici Malacky a dvom pracoviskám Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave.

Najnovším oceneným pracoviskom je Jessenius – diagnostické centrum a.s., ktoré sídli v areáli Fakultnej nemocnice v Nitre. Založené bolo v roku 2001 s cieľom poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť v odbore rádiológie. Súčasťou diagnostického centra je pracovisko sonografie, počítačovej tomografie, magnetickej rezonancie, denzitometrie a mamografie. Všetky pracoviská sú vybavené modernými digitálnymi technológiami.

„Naše mamografické pracovisko je veľmi dobre vybavené pre modernú komplexnú diagnostiku ochorení prsníkov. Disponujeme jedným z najmodernejších mamografov, ktorý pracuje s veľmi nízkymi dávkami žiarenia a umožňuje v prípade potreby aj dovyšetrenie metódou tomosyntézy, ktorú sme na našom pracovisku začali používať r. 2013 ako úplne prví na Slovensku. Ďalej máme k dispozícii 2 vysoko kvalitné ultrazvukové prístroje vyhradené pre vyšetrenia prsníkov a magnetickú rezonanciu prsníkov. Samozrejmosťou je doriešovanie zistených podozrivých nálezov biopsiou a predoperačné vyznačenie nehmatných lézii pre chirurga, oba typy výkonov vieme vykonať pod sonografickou aj mamografickou navigáciou. Ročne na našom pracovisku vykonáme celkovo vyše 7000 mamografických a vyše 8000 sonografických vyšetrení“, hovorí vedúci lekár pre mamografiu MUDr. Zuzana Behúnová. „Mamografické pracovisko v diagnostickom centre Jessenius preukázateľne spĺňa všetky kritériá kvalitného mamografického pracoviska, preto neexistujú žiadne dôvody, aby ženy z Nitry a okolia neabsolvovali preventívnu mamografiu,“ dodáva MUDr. Kállayová. Progresívnemu pracovisku sa teší aj nový primátor Nitry Marek Hattas: „Moderné mesto musí svojim obyvateľom poskytovať kvalitné riešenia. Som hrdý, že Nitra je jedným z miest, v ktorých sa nachádza takéto špičkové zdravotnícke zariadenie. Dúfam, že v blízkej budúcnosti bude podobných pracovísk na Slovensku stále viac,“ hovorí Marek Hattas. Odovzdávanie ocenenia Jessenius – diagnostickému centru  v Nitre prebehlo 11. decembra 2018 za účasti odbornej verejnosti, predsedov OZ Amazonka a Ružová stužka a zástupcov vedenia mesta.

Cena Amazonka – aby zdravé ženy mohli ostať zdravými

„Občianske združenie Amazonky už od svojho vzniku apeluje na všetky ženy, aby nepodceňovali prevenciu. Je dôležité, aby ženy vedeli, že pri návšteve lekára sú v dobrých rukách. Veľmi ma teší, že máme na Slovensku moderné diagnostické pracoviská. Mnoho našich členiek je dôkazom, že mamografia má zmysel a môže zachraňovať životy,“ hovorí Eva Bacigalová, predsedníčka OZ Amazonky. Sošky pre projekt vytvorila umelkyňa Hromula, symbolizujú Amazonky, ktorým chýba jeden prsník ako symbol ženskosti, o ten pacientky s karcinómom prsníka často prichádzajú. Zvonku pôsobí soška krehko, no vo vnútri je kameň – symbol odvahy a nezlomnosti, s akou Amazonky proti ochoreniu bojujú.