Rakovina a gravidita

Vyskytuje sa približne 1-3 prípady na 10 000 tehotenstiev, najčastejšie u žien vo veku do 35 rokov. V súčasnej dobe, kedy ženy odďaľujú prvý pôrod, sa môžeme s týmto ochorením stretávať v tehotenstve častejšie. Vzhľadom k tehotenským zmenám v prsníku je diagnostika pomerne zložitá: nález hmatnej rezistencie, bolestivosť, začervenanie alebo rezistencia v prsníku alebo v podpazuší je indikáciou ku klinickému vyšetreniu a ultrazvuku. Ak trvá závažné podozrenie na karcinóm prsníka, potom je doporučená mamografia, ktorú je možné realizovať v ktoromkoľvek období gravidity s odtienením brucha.

Liečba

Liečba je prísne individuálna, liečebný plán stanoví tím odborníkov (rádiodiagnostik, onkochirurg, onkológ, rádioterapeut, perinatológ) s ohľadom na prianie ženy a pokročilosť tehotenstva. Tehotenstvo nie je kontraindikáciou otvorenej biopsie a ani pre konzervatívny výkon. V prvom trimestri nie je chemoterapia odporúčaná vzhľadom k riziku poškodenia plodu alebo potratu. V druhom a treťom trimestri tehotenstva neboli získané dôkazy o zvýšenom riziku chemoterapie u matky pre vývoj plodu. Väčšina štúdií sa zhoduje v tom, že predčasné ukončenie tehotenstva nezlepšuje prognózu ochorenia.

Tehotenstvo po liečbe karcinómu prsníka

Približne 10-20 % všetkých prípadov karcinómu prsníka vzniká u žien v mladšom veku. Vzniká tu otázka bezpečnosti ďalšieho chceného tehotenstva po úspešnej primárnej liečbe. Obvykle sa odporúča vyčkávať dva roky po stanovení diagnózy a liečbe karcinómu, pretože obdobie do dvoch rokov po primárnej liečbe je najčastejším obdobím recidívy ochorenia.