Môžete zaangažovať právnika, ktorý sa bude za vaše „víťazstvo“ biť celé roky, no rovnako môžete využiť služby mediátora a s jeho pomocou sa pokúsiť vyriešiť spor mimosúdne a s podstatne nižšími nákladmi. „Na Slovensku fungujú mediátori od roku 2004, no keďže sme národ, ktorý sa naozaj súdi rád, mediáciu využívame zatiaľ len zriedkavo. Ak však chcete dospieť k výsledku čo najskôr a nedohádať sa na smrť, je určite lepšie kultivovane sa dohodnúť,“ hovorí mediátorka Soňa Ďurčová.

Jej úlohou je docieliť dohodu tak, aby vyhovovala obom stranám. Má dokonca praktickú skúsenosť, že takéto dohody v drvivej väčšine obe strany rešpektujú. „Je jedno, či ide o dedičstvo, starostlivosť o deti alebo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Ak sa necítite ako porazený, ale s dohodou vnútorne súhlasíte, je obrovská šanca, že ju budete aj rešpektovať. Mala som prípad, keď manželka trvala na tom, že chce po rozvode hrabličky do krbu, lebo ich dostala od starej mamy. Manžel povedal, že on si teda vezme príbory. Niekto chce chatu, lebo na nej odviedol najviac práce, druhý si vezme byt. Ide hlavne o to, aby sa navzájom počúvali, aby hnev a stratégiu však počkaj, ja ti teraz ukážem nechali pred mojimi dverami. Vykrikovať, čo mi tvoja mama povedala pred dvadsiatimi rokmi, k dohode nevedie,“ hovorí Ďurčová. S oboma sporovými stranami podpíše mediačnú dohodu, ktorá je pre ne záväzná. Súd ju schvaľuje ako zmier. V prípade, že ju jedna strana nedodržiava, možno jej plnenie právne vymáhať, prípadne dosiahnuť aj exekúciu.

Mediátorka pomáha aj onkologickým pacientom

Služby, znalosti a kontakty Soni Ďurčovej môžu využívať aj onkologickí pacienti. “S ich chorobou prichádza aj sociálna neistota. Nielenže sú chorí, no práve vtedy potrebujú komunikovať s úradmi, kde je len minimum úradníkov ochotných si ich vypočuť a pomôcť. Pacient je pre nich často  iba číslo, ďalšia stránka, nikto nemá čas sa jeho prípadom podrobnejšie zaoberať. Zamestnanci úradov k tomu bohužiaľ ani nie sú vedení, či nabádaní.“ Skúsenosť Soni Ďurčovej dokonca hovorí, že úradníci často ani nepovedia, na čo všetko má pacient nárok, a to práve v období náročnej liečby, keď sám nemá čas a ani silu po tom pátrať.

„Mnohí ani len netušia, kde začať a ktorým smerom sa vydať. Ak mi dajú splnomocnenie, idem ich problém riešiť ja. Mojou úlohou je uľahčiť im zrážku s byrokraciou, aby sa sústredili na svoje zdravie a nie na neochotu úradníkov. Ak nemáte sociálnu istotu a neviete, z čoho napríklad na budúci mesiac zaplatíte nájomné, nemôžete sa predsa dobre liečiť.“ Mediátorka si naozaj vypočuje príbeh každého pacienta a navrhne, ako jeho problém spoločnými silami vyriešiť. „Veľmi dobre chápem, čím človek vtedy prechádza, no mojou úlohou je nebyť emočne zaangažovaná a nájsť pragmatické riešenie. Zúfalý pacient, ktorého na úrade odmietnu, sa tam často rozplače, no jeho situáciu to nevyrieši. Mne jeho situácia nie je ľahostajná, ale mám nadhľad. A navyše poznám zákony, viem, čo pacientom zaručujú a na čo majú právo.“

Aj vďaka tomu sa Soni Ďurčovej podarilo pomôcť už mnohým ľuďom z celého Slovenska. „Pred pár rokmi som riešila prípad mamy, ktorá sama vychováva dve deti, osemročné a poldruharočné. To staršie ochorelo na rakovinu, mama sa ocitla v ťažkej situácii a potrebovala nájsť všetky možnosti finančnej pomoci. Oslovovali sme spolu Dobrého anjela či konto Orange, pomohla som jej zabezpečiť opatrovateľskú službu pre mladšie dieťa v čase, keď so starším chodievala na vyšetrenia a chemoterapie.“ Stretla sa aj s prípadom, keď imobilnej pacientke z Trenčína odmietli odsúhlasiť príspevok na úpravu kúpeľne. Až potom, keď zaangažovala mediátorku aj právnika a s ich pomocou sa odvolala, pridelili jej dvetisíc eur, na ktoré mala nárok.

Soňa Ďurčová od 1. marca 2018 rozšírila rady spolupracovníkov OZ Amazonky. Ak potrebujete využiť jej služby, navštívte ju osobne v Bratislave alebo zatelefonujte kedykoľvek počas klasickej pracovnej doby. V prípade, že sa práve venuje inému klientovi a nedvíha, pošlite správu.

Kontakty:

Grosslingova 4, Bratislava

6. poschodie, dvere č.618

Streda: 8:00 – 12:00

Štvrtok: 12:00 – 18:00

mobil: 0940 655 747

e-mail: mediatordurcova@gmail.com

Zoznam mediátorov, ktorí majú na poskytovanie svojich služieb licenciu, nájdete na stránkach Ministerstva spravodlivosti.