Naša Silvia si vybrala Bojnice práve pre ich pôvabnú prírodu. Chcela chodiť na prechádzky po okolí, dokonca aj s bicyklom, ak by sa na pobyt dostala v marci alebo v apríli. To úplne nevyšlo, a tak si kúpeľný pobyt užívala už vo februári. Bojnice si vybrala na základe odporúčania kolegyne, ktorá ich poznala, a správne odhadla, že to bude správne miesto na pobyt pre Silviu. Do kúpeľov išla autom, aby mala možnosť ľahko sa presúvať po okolí.

Najviac jej vyhovuje umiestnenie liečebných domov a ich praktické využitie. Domy ako Mier a Lysec sú blízko seba, spojené prepojovacou chodbou a priamo v nich sú aj procedúry. Pacient teda nemusí chodiť po vonku, nemusí sa toľko prezliekať a hlavne nenachladne. Liečebný dom Lysec ponúka krásne ubytovanie, ktoré je ruka v ruke s príjemným personálom a krásnym exteriérom. Nejedno ráno zbadala Silvia priamo pod balkónom pasúce sa srnky a to je nezabudnuteľný zážitok.

Pôvodne jej schválili iný liečebný dom, no s ohľadom na aktuálnu pandemickú situáciu nebol problém si ho vymeniť. Išlo jej hlavne o to, aby mala v izbe k dispozícii internet a ten našla v dome Lysec. Kúpele majú obsadené iba hlavné liečebné domy, menšie a odľahlejšie zívajú prázdnotou. Kapacita bola vo februári naplnená asi na pätinu. Zlepší sa to vždy cez víkend, keď na krátkodobé pobyty prichádza hlavne česká klientela.

Pri príchode do kúpeľov je potrebné preukázať sa covid pasom s tromi očkovaniami alebo si spraviť PCR test. Pri vstupe do jedálne meria personál hosťom teplotu každé ráno. Samozrejmosťou je vstupná lekárska prehliadka pri príchode a rozpis procedúr. Silvia si služby chváli, dostala asi 70 procedúr, ktoré mala rozložené na jednotlivé dni od ôsmej do jednej. Vďaka tomu stíhala aj všetky plánované výlety po okolí.

S presunom procedúr na časovaní taktiež nie je žiadny problém. Najčastejšie si menila čas na bazén, pretože ju viac bavilo plávať v poobedňajších hodinách. Procedúry bývajú približne do tretej popoludní a možností je až až; vírivky na horné končatiny, lymfodrenáž prístrojová, plynové injekcie, parafínové zábaly, bio lampa na chrbticu, klasická čiastočná masáž, oxygenoterapia, rašelinový obklad, perličkový kúpeľ (to je super procedúra!) a mnohé ďalšie. Voľné plávanie je vo vonkajšom bazéne, ktorý má 25 metrov, a k dispozícii je aj vnútorný plavecký. Oba bazény si Silvia užívala denne, pretože plávanie má veľmi rada. Fitnes a sauna boli počas jej pobytu vzhľadom na pandemické opatrenia zatvorené. Kúpele majú aj bazén s vodou s obsahom morskej soli, jej teplota je 35 – 37 stupňov a pobyt v nej je predpísaný iba na niekoľko minút.

V okolí Bojníc je množstvo minerálnych vrtov, horúcich jazierok či kaskád, ktoré Silvia postupne objavovala. Narazila dokonca aj na novú fontánu na kopci, ktorá sa každú hodinu spustí, mení farbu aj svoj tvar.

Musíme pochváliť aj stravu. Ak by si Silvia nedávala pozor, určite by z pobytu odchádzala o pár kíl ťažšia. 😊 Na obed  aj na večeru majú klienti na výber z piatich jedál plus možnosť balíčka, ak idú mimo kúpeľov na výlet. K obedu vždy poteší aj koláčik. Raňajky sú rozpísané na celý týždeň, ako doplnok k nim je vždy jogurt a müsli.

Po dobrom jedle a liečivých procedúrach – poďho na výlet. Silvinka stihla vidieť bojnickú zoologickú záhradu, zobrala tam aj dcéry, ktoré ju prišli počas víkendu navštíviť. Prekrásnym zážitkom bola vyhliadka Čajka, Silvia ju vyšliapala ešte v čase, keď ju pokrýval sneh. Rozumne si so sebou na pobyt vzala nordic walkinové paličky a išlo sa jej jedna radosť. Bohužiaľ Bojnický zámok má aktuálne skrátené otváracie hodiny, a tak ho popri procedúrach nestihla vidieť. Je jasné, že má dôvod do Bojníc sa znovu vrátiť. V tomto období sa neorganizujú výlety z hotela, ale to Silviu neodradilo a spolu so susedou si spravili výlet do Čičmian. Bolo tam oveľa viac snehu, aj mrazivé počasie, ale výlet krásny. Maľované domčeky ich úplne očarili.

K pobytu v kúpeľoch neodmysliteľne patria večerné tancovačky. Tie bývajú počas celého víkendu, od piatku až do nedele, na jazere v rotunde Bašta. Je krásne sa tu prechádzať aj po večeroch. Chodníky sú lemované mladými stromčekmi, v tomto období so svetielkami. Samozrejmosťou sú cukrárničky a kaviarničky a, samozrejme, kúpeľné oblátky.

Izby v kúpeľoch sú veľmi pekné. Majú veľký balkón, ktorý môžeme pokojne nazvať terasou, a veľa úložného priestoru. Chyžné sú, ako všetok personál, milé a ústretové. Minulý rok strávila Silvia s Amazonkami na pár dní v Turčianskych Tepliciach – tie sú tiež krásne, ale toto je miesto pre človeka, ktorý nehľadá len centrum a ruch, ale aj prírodu a čerstvý vzduch.  „Občas som aj pracovala pri počítači, ale túžba po relaxe je oveľa silnejšia. Ľudia, ktorých som stretávala, boli veľmi milí. Všetko robia pokojne a s úsmevom. Mala som pocit, že som v inom svete,“ dodáva spokojná Silvia.

text: Ľudmila

foto: Silvia