Rôzne hrčky v prsníkoch sú bežné, najmä u žien medzi 25. a 50. rokom života. Ich príčinou môžu byť viaceré nezhubné ochorenia, medzi ktoré patria:

Fibrocystická mastopatia

Je to súhrnný názov pre nezhubné zmeny prsníka, pri ktorých vzniká odchýlka od bežnej štruktúry mliečnej žľazy v dôsledku pôsobenia pohlavných hormónov. K tým dochádza vekom až u 50-90 % žien, najmä vo veku 40-50 rokov.

Príznaky: Medzi príznaky patrí tvorba uzlov – cýst, mastodýnia (bolestivosť prsníkov) a patologická sekrécia (výtok) z bradavky. Žena tiež môže cítiť zväčšovanie objemu a tupú bolesť v prsníkoch, pocit tlaku a plnosti.

Liečba: Liečba závisí od konkrétneho nálezu a subjektívnych problémov pacientky – niekedy nie je potrebná žiadna liečba, inokedy sa môže využiť hormonálna terapia, a iné liečebné postupy.

Fibroadenóm

Sú to najčastejšie nezhubné nádory prsníkov. Najčastejšie sa objavujú u žien vo veku 20-40 rokov. Vznikajú bujnením väzového tkaniva, rastú v smere prsnej žľazy a tým pádom ju zužujú.

Príznaky: U niektorých žien sa súčasne objaví viacero fibroademóv alebo sú v oboch prsníkoch. Obyčajne sú jasne ohraničené, hrubé, majú gumovitú konzistenciu a pripomínajú okrúhly uzlík. Rastú pomaly, obyčajne majú veľkosť 1 až 5 cm. Pri prehmatávaní sa môžu pod kožou ľahko pohybovať a obyčajne sú nebolestivé.

Liečba: Pozostáva z kontroly až chirurgického odstránenia nádoru. Malé jednotlivé fibroadenómy sa niekedy odstraňovať nemusia, no je potrebné ich pravidelne kontrolovať.

Cysty

Pôsobia ako vačky naplnené tekutinou. Vznik cýst ovplyvňujú pohlavné hormóny, ktoré kontrolujú menštruačný cyklus, preto sa aj ich veľkosť môže počas mesiaca meniť. Len zriedka sa objavujú u žien starších ako 50 rokov. Cysty sú nezhubné a nemajú žiadnu súvislosť či vplyv na vznik rakoviny prsníka.

Príznaky: Cysty môžu mať pravidelný, ale aj nepravidelný tvar, sú mäkké a obyčajne sa pod kožou pohybujú. Môžu sa vyskytovať jednotlivo, ale často sa objavia súčasne v oboch prsníkoch. Niekedy môžu byť citlivé až bolestivé, inokedy ich nijako necítiť.

Liečba: Pri liečbe malých cýst stačí kontrola, z väčších vám môže lekár tekutinu odsať, aby vám uľavil od bolesti a zo vzorky mohol definitívne potvrdiť diagnózu.

Abscesy

Sú to infikované vačky naplnené hnisom, ktoré môžu byť pomerne bolestivé. Najčastejšie sa objavujú pri zápaloch prsníka.

Príznaky: Koža na prsníkoch môže byť začervenaná a horúca či tvrdá na dotyk. Môžu sa objaviť celkové príznaky, napr. horúčka.

Liečba: Pri liečbe sa využívajú antibiotiká a niekedy drobný chirurgický zákrok, ktorým sa odstráni infikovaný obsah abscesu.

Lipómy

Lipóm je nezhubný nádor tvorený tukom. Pod kožou je pohyblivý, rastie pomaly a väčšinou je nebolestivý. Môže sa objaviť prakticky kdekoľvek na tele bez zjavných príčin, vyskytuje sa jednotlivo alebo aj v skupinách. Lipómy sa väčšinou odstraňujú z estetických dôvodov, inak nepredstavujú žiaden závažný problém.

Príznaky: Lipómy môžu mať rôznu veľkosť, niekedy sa objavujú jednotlivo, inokedy môže mať žena v prsníkoch niekoľko lipómov súčasne.

Liečba: Lipómy len zriedka spôsobujú ťažkosti a často nevyžadujú liečbu. Pokiaľ však existujú čo i len najmenšie pochybnosti o nezhubnosti nálezu, odporúča sa lipóm chirurgicky odstrániť.

Intraduktálne papilómy

Hovorí sa im aj papilómy mliekovodu. Sú to nezhubné nádory prsnej žľazy. Obyčajne sa objavujú u žien vo veku 45-50 rokov.

Príznaky: Môže sa objaviť krvavý alebo mliečny výtok z bradavky. Viacero papilómov súčasne sa obyčajne vyskytuje u mladších žien, kým ženy v období menopauzy mávajú spravidla len jeden nádor tohto typu.

Liečba: Nádor sa chirurgicky odstraňuje.

Ateróm

Ateróm je kožná cysta, ktorá vzniká upchatím kožnej mazovej žľazy a nadprodukciou mazu. Vzniká teda takmer výlučne na miestach, kde sú vlasy alebo iné ochlpenie tela. Ak je pod ním tvrdá kosť, napríklad na hlave, začne sa vykleňovať a prekážať. Ak vznikne na mieste s mäkkým podkladom, napríklad na tvári, dá sa dlho tolerovať.

Liečba: Jediná možná liečba je chirurgické odstránenie aterómu.

Nekrózy tukového tkaniva

Objavujú sa po poranení prsníka, i keď väčšina žien s týmto ochorením si nevie spomenúť na žiadne špecifické zranenie. Obyčajne sú okrúhle, mäkké, objavujú sa jednotlivo a sú nebolestivé. Je nutné ich odlíšiť od zhubného nádoru.