Počas chemoterapeutickej liečby onkológ pacientke väčšinou odporúča často oddychovať, obmedziť fyzickú námahu a v záujme ochrany imunity vyhýbať sa kontaktu s ľuďmi. V žiadnom prípade to však neznamená, aby sa izolovala zavretá doma! Zvládnutiu tejto fázy liečby pomáha práve to, ak sa váš bežný život veľmi nezmení.

Dva či tri dni po chemoterapii je naozaj lepšie ležať a zveriť koordináciu domácnosti niekomu inému. Ak vám to fyzické sily umožnia, čítajte knihy, pozerajte filmy, telefonujte, prijímajte návštevy, buďte v spojení so svetom.

Mnohé pacientky pokračujú normálne v práci, hlavne ak môžu robiť z domu alebo majú fyzicky nenáročné zamestnanie, pri ktorom nie sú v kontakte s množstvom ľudí. Dobrou správou je, že im vychádza v ústrety aj väčšina zamestnávateľov.

Nezanevrite na svoje koníčky. Robte stále to, čo máte radi, navštevujte kurzy varenia, tanca alebo študujte cudzie jazyky, chodievajte do prírody a športujte primerane svojim fyzickým silám.

Nezostávajte sami len so svojimi myšlienkami. Dovoľte rodine aj priateľom, aby vás kedykoľvek mohli kontaktovať. Vďaka mobilom a sociálnym sieťam sa to dá, aj keď práve oddychujete v posteli.

Pohyb

Počas chemoterapeutickej liečby onkológ pacientke väčšinou odporúča často oddychovať, obmedziť fyzickú námahu a v záujme ochrany imunity vyhýbať sa kontaktu s ľuďmi. V žiadnom prípade to však neznamená, aby sa izolovala zavretá doma! Zvládnutiu tejto fázy liečby pomáha práve to, ak sa váš bežný život veľmi nezmení.

Už po operácii vám v nemocnici väčšinou vysvetlia, ako treba cvičiť a posilňovať ruky s ohľadom na to, aký zákrok vám na prsníku robili, aká veľká je jazva a či bolo zasiahnuté aj podpazušie.

Pýtajte sa onkológa, či máte rešpektovať aj iné obmedzenia s ohľadom na vašu imunitu alebo náročnosť operácie. S jeho súhlasom si môžete do denných plánov zaradiť nenáročné prechádzky, nordic walking, jogu či pilates.

Ak sa rozhodnete pre cielené posilňovanie a tréning, vyhľadajte osobného trénera a informujte ho o svojom zdravotnom stave. Vytvorí vám plán s ohľadom na vaše fyzické možnosti a dohliadne na to, aby sa zlepšovala hybnosť ruky aj vaša kondícia.

Niektorým ženám sa na rukách vytvárajú opuchy, tzv. lymfedémy pre zlé prúdenie lymfy po zákrokoch na lymfatických uzlinách. Zmierniť alebo odstrániť sa dajú špeciálnymi lymfatickými masážami, tie však patria výlučne do rúk odborníkov. Na rozprúdenie lymfy a prevenciu lymfedému je výborný nordic walking.

Strava

Mnohé pacientky sa po oznámení diagnózy a aj počas liečby často rozhodnú pre radikálnu zmenu stravovania. Často ju ovplyvňuje aj samotná chemoterapia, ktorá mení vnímanie potravín, a mnohým ženám pripomína tzv. tehotenské chute, keď telo vysiela signály, čo chce. Zásady stravovania sa zhodujú s bežnými stravovacími návykmi každého, komu záleží na vlastnom zdraví.

Vyhýbajte sa priemyselne vyrábaným polotovarom, údeninám, vyprážaným jedlám, alkoholu a sladkostiam.

Vyberte si dôveryhodný zdroj potravín tak, aby ste poznali ich pôvod a zloženie.

Platí to hlavne pri ovocí a zelenine, ktoré by mali tvoriť základ jedálneho lístka onkologického pacienta. Rovnako je pôvod dôležitý pri mäsových výrobkoch.

Zredukujte cukor, nahraďte ho napríklad medom alebo javorovým sirupom. Zredukujte v jedálnom lístku biele pečivo a orientujte sa na celozrnné, ak potrebujete používať múku, preorientujte sa na špaldovú.

Pite dostatok tekutín (hlavne počas chemoterapií), najlepšia je obyčajná filtrovaná voda, zelené a bylinkové čaje, čerstvé šťavy.

V žiadnom prípade nie je dobré zachádzať pri stravovaní do extrémov! Nevzdávajte sa toho, čo máte rada, nevyčerpávajte sa zbytočnými hladovkami a nedajte sa presvedčiť „zaručenými liekmi na rakovinu“, ktorými sa hemží internet. Ak sa chcete poradiť alebo vedieť viac o stravovaní v čase liečby, obráťte sa na dôveryhodné zdroje, napríklad na Ligu proti rakovine alebo pacientské združenie.

Psychická rovnováha

Každá pacientka, ktorá chce o svojej situácii a prežívaní hovoriť so psychológom, sa môže obrátiť na svojho lekára alebo zdravotnú sestru a požiadať o kontakt. Spojiť sa s odborníkom môže aj priamo – sieť psychológov po celom Slovensku má Liga proti rakovine, ďalší pracujú v Národnom onkologickom ústave a Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave, Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach, podobné služby poskytujú aj mnohé pacientske organizácie. Ak nechce hovoriť s nikým osobne, môže so psychológom komunikovať aj cez internet.

Pomoc psychológa alebo psychiatra (ak to stav pacientky vyžaduje) nie je hanba. Tak, ako nie je hanba navštíviť zubára, ak nás bolia zuby, či ortopéda, ak nás bolia kĺby, je len logické, že navštívime psychológa, ak nás bolí duša. Práve v jeho blízkosti môžu pacienti ventilovať obavy, hnevy a strachy, emócie, ktoré sa často boja dať najavo pred blízkymi.

Pomoc psychológa je dobré vyhľadať, ak vnímanie a prežívanie ochorenia spôsobuje pacientke viac bolesti a strachu ako samotná choroba. Ak sú jej emócie natoľko silné, že zhoršujú schopnosť spolupracovať pri liečbe, ak pocity a emocionálne reakcie narúčajú každodenné fungovanie a vzťahy, ak spôsobia, že pacientka sa celkom vzdáva svojich obvyklých zdrojov radosti a potešenie.

Návšteva psychológa či psychiatra automaticky neznamená, že človek je „blázon“, ako sa to v našej spoločnosti s obľubou interpretuje. Neraz si pacientka o sebe myslí, že nielenže má rakovinu, ale ešte je aj slabá, neschopná a zlyháva. Iným postojom býva: „mám rakovinu, nie som psychiatrický pacient“. V takomto presvedčení pomoc odmieta, ostáva sama, v izolácii. Emočný stav sa môže zhoršovať, potláčané emócie zvyšujú mieru stresu, tlaku a napätia. Kvalita života sa môže zásadne zhoršovať. Vyhľadanie psychologickej pomoci je známka zodpovednosti a snahy zlepšiť svoj stav. Nikto z nás nie je stroj a okrem tela máme aj psychickú, sociálnu a duchovnú dimenziu. Aj o tie sa treba starať a v čase choroby im dopriať ozdravný proces.

Ako pracovať v čase liečby

V dobe, keď pacientka absolvuje chemoterapeutickú liečbu, resp. operačný zákrok, býva často práceneschopná. Na PN-ke môže byť maximálne jeden rok.

Veľa žien, ktorým to ich pracovné zaradenie dovolí, sa do práce vracia veľmi rýchlo a na čas nevyhnutný napríklad na chemoterapie alebo vyšetrenia si berú dovolenky.

Ak pacientke k práci stačí napríklad len počítač, veľa zamestnávateľov im umožní pracovať z domu.

Mnohé po ukončení liečby a PNky zvážia svoje fyzické a psychické možnosti a často prechádzajú na prácu na skrátený úväzok alebo úplne zmenia svoju činnosť.

Je veľmi dobre, ak pacientka aj v čase práceneschopnosti cíti záujem a podporu od kolegov z práce. Pocit izolácie a nepotrebnosti procesu liečby nepomáha.

Fyzickým aktivitám, vrátane náročnejších prác v domácnosti, by sa mala venovať s ohľadom na svoje sily. Po liečbe sa vracajú len postupne.
Mnohé pacientky objavujú čaro tvorby vlastnými rukami a umom a venujú sa najrôznejším koníčkom – maľovaniu obrazov, výrobe šperkov alebo pleteniu. Kurzy a iné voľnočasové aktivity nájdete v ponuke Ligy proti rakovine a aj v ponuke pacientskych organizácií.

V žiadnom prípade nie je dobré zachádzať pri stravovaní do extrémov! Nevzdávajte sa toho, čo máte rada, nevyčerpávajte sa zbytočnými hladovkami a nedajte sa presvedčiť „zaručenými liekmi na rakovinu“, ktorými sa hemží internet. Ak sa chcete poradiť alebo vedieť viac o stravovaní v čase liečby, obráťte sa na dôveryhodné zdroje, napríklad na Ligu proti rakovine alebo pacientské združenie.