48. Brnenské onkologické dni, 23.10.2024
Pacientske organizácie zamerané na prevenciu:
- Primárnu – snaha o zníženie výskytu nádorových ochorení prostredníctvom odstránenia rizikových faktorov, vytváranie optimálnych životných podmienok. Je to výhradne v rukách každého z nás.
- Sekundárna – včasná diagnostika, screeningové programy
- Terciálna – zabránenie progresie ochorenia
- Kvartálna – predchádzanie dôsledkom nevyliečiteľných ochorení, podpora vo fyzickej, psychologickej a sociálnej oblasti metastatických pacientov.
Čiastkové problémy, ktoré je potrebné riešiť a zlepšiť:
- zlepšenie cesty pacienta
Čo by pomohlo pacientom na začiatku diagnózy je vedieť, že cesta späť do aktívneho života môže trvať dlho, byť pripravený, že komplikácie môžu prísť v priebehu aktívnej liečby ale i po nej, viac počúvať svoje telo a neponáhľať sa, mať ponuku pomoci – rehabilitácie, psychologická pomoc a sociálne poradenstvo na jednom mieste.
Výborným pomocníkom je aplikácia na psychologickú podporu pre pacientov MOÚ MINDCARE: https://www.mou-mindcare.cz/
Vplyv pohybových aktivít pre onkologických pacientov:
- Prečo je potrebné sa pravidelne hýbať:
Predísť vzniku ochorenia, zabrániť progresii ochorenia a spomaliť výskyt neskorých komplikácií, pretože pohyb:
znižuje únavu o 30-50%, zvyšuje aktivitu imunitného systému, znižuje polyneuropatiu o 20-30%, znižuje lymfedém o 30-50%, ďalej spôsobuje zníženie rizika kardiovaskulárnych problémov o 40%, zvýšenie kvality spánku o 30-50%, zníženie depresií a úzkostných stavov o 40%, zníženie sarkopénie (nedostatočná funkcia svalov) o 40% a osteoporózu znižuje o 30%.
Avšak na to, aby sme sa začali cielene hýbať je potrebné vystúpiť z bludného kruhu:
Choroba má za následok fyzickú inaktivitu, tá zase únavu, únava spôsobuje zníženú kondíciu, tá opäť únavu a na konci je skutočný úbytok síl, ktorý má za následok zase len fyzickú inaktivitu…
Pohybovú aktivitu je vhodné zaradiť hneď pri diagnóze ako príprava na liečbu: prerehabilitácia – 3x týždenne – aeróbny aj silový tréning – cieľom je zvýšiť kondíciu a zdatnosť a zvýšiť svalovú hmotu)
aj počas onkologickej liečby – FIIT
Frequency – minimálne 2-3 za týždeň
Intensity – stredná až vysoká
Type -aeróbny aj silový tréning a cvičenia na rovnováhu
Time – min. 30 minút
Čo by malo predchádzať pohybovému programu:
Zhodnotenie momentálnej zdatnosti, rizikových faktorov, faktorov, ktoré sa týkajú onkologickej liečby a vedľajších účinkov a tiež zhodnotenie možností (miesto, pomôcky)
Praktické rady ako začať:
- Je potrebné začať pomaly a postupne pridávať
- Každý pohyb sa počíta
- Dobrá pohybová aktivita je tá, ktorá ma baví a mám z nej dobrý pocit
Optimálna pohybová aktivita obsahuje: vytrvalostný tréning, silový tréning (sa odporúča najmä na lymfedém) a tréning rovnováhy, flexibility
Vydržať minimálne 12 týždňov, aby sa stal z pravidelného pohybu návyk, ktorý sa zafixuje a potom to zaradiť ako rutinu do bežného života.
Efektívna stratégia na udržanie motivácie k pohybovým aktivitám:
Uvedomiť si, že je pomerne rýchly nástup pozitívneho vplyvu na únavu, spánok a váhu.
Byť sa seba dobrý, mať vlastnú cestu, nedávať si vysoké ciele, pomáhať druhým, zapojiť sa ako súčasť pohybového programu, support zdravotníckeho personálu, prítomnosť spolupacientiek, podpora rodiny a blízkych, ale osobnostné faktory sú najdôležitejšie: keď pohyb vnímame ako prostriedok starostlivosti o seba, že nie sme bezmocní, že máme schopnosť ovplyvniť ako sa udržať vo forme, viac si veríme, sme šťastnejší, máme nižšiu mieru depresii a lepší spánok.
Osobnostné rysy ako protektívne faktory, biologický optimizmus, extroverzia a emocionálna stabilita majú vysoký podporný účinok, že vydržíme pravidelne a cielene sa venovať pohybovým aktivitám.
!!! Len 4% onkopacientov sa pravidelne hýbe, aj napriek tomu že vedia, že to pomáha.
Vypracovala dňa 31.10.2024 Mária Majková