Stanovisko k návrhu zákona o mimovládnych neziskových organizáciách
Tieto organizácie robia svoju prácu transparentne, odborne a s jediným cieľom – zlepšovať kvalitu života ľudí. Aj preto vnímame návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov, ako tému, ktorá sa bez výnimky dotýka celého sektora a ktorá si zaslúži otvorenú odbornú diskusiu.
Zákony, ktoré sa týkajú občianskej spoločnosti, musia vzniknúť systémovo – nie jednostranne. Je v záujme celej spoločnosti, aby nové zákony boli výsledkom odbornej diskusie, kde nebudú chýbať zástupcovia a zástupkyne neziskového sektora, Komory mimovládnych organizácií, Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a ďalších kľúčových aktérov.
Mimovládne organizácie nie sú konkurenciou štátu, ale jeho partnerom. Preto nás znepokojuje skutočnosť, že súčasný návrh vznikol bez účasti tých, ktorých sa najviac dotýka.
Neziskové organizácie zohrávajú nezastupiteľnú úlohu v sektoroch, ktoré majú kľúčový význam pre každého z nás.
V zdravotníctve poskytujú starostlivosť chorým aj ich rodinám tam, kde štátne kapacity nestačia. V sociálnej oblasti dlhodobo sprevádzajú seniorov, ľudí so zdravotným znevýhodnením, ľudí bez domova či rodiny v núdzi. V oblasti vzdelávania vytvárajú inovatívne formy podpory a vzdelávania detí a mladých ľudí – vrátane tých, ktorí potrebujú pomoc pri začlenení. V ochrane životného prostredia iniciujú kampane, budujú lokálne komunity a prinášajú riešenia, ktoré často presahujú rámec jedného regiónu.
Ak by mimovládne organizácie nemohli naplno vykonávať svoje poslanie, štát by len ťažko dokázal nahradiť ich činnosť. Ich prácu často nezabezpečujú úrady, ale konkrétni ľudia v teréne – v rodinách, komunitách, školách, zariadeniach či na uliciach. Zasahovať do ich možností pôsobiť znamená zasahovať do života ľudí, ktorým pomáhajú.
Aj preto nesúhlasíme s delením mimovládnych organizácií. Každá si zaslúži rešpekt. Hoci sa v spoločenskej debate objavujú názory, že by zákon nemusel týkať tzv. pomáhajúcich organizácií, považujeme tento postoj za neudržateľný.
Každá mimovládna organizácia, ktorá funguje v súlade so zákonom a transparentne, si zaslúži rovnaký rešpekt. Snažiť sa rozdeliť sektor na „dobré“ a „menej dobré“ organizácie nie je riešením. Riešením je vytvoriť taký legislatívny rámec, ktorý bude pre všetkých férový, jednoznačný a predvídateľný.
Právna úprava, ktorá zavádza selektívne pravidlá len pre určitú skupinu aktérov, vyvoláva obavy z možnej stigmatizácie a neúplného výkladu zákona. Ak zákon skutočne sleduje cieľ vyššej transparentnosti, nemal by zároveň otvárať dvere k dvojakému výkladu, ktorý môže byť použitý selektívne a účelovo.
Vyzývame preto poslankyne a poslancov NR SR, aby pozastavili rokovanie o návrhu zákona do času, kým neprebehne široká odborná diskusia so zapojením všetkých dotknutých strán.
Zároveň apelujeme, aby sa v ďalších fázach legislatívneho procesu upustilo od riešení, ktoré namiesto posilnenia dôvery v občiansku spoločnosť ,vytvárajú nový priestor na jej oslabovanie.
Slovensko dnes volá po jednote. Odborne pripravený zákon môže byť dôkazom, že je možná.
V čase, keď sa čoraz častejšie hovorí o potrebe zjednotiť spoločnosť, vidíme aj túto tému ako príležitosť – príležitosť na zmenu prístupu. Namiesto rozdeľovania navrhujeme spoločný diskusiu. Miesto zákona, ktorý časť spoločnosti stavia do defenzívy, má Slovensko šancu pripraviť legislatívu, ktorá vzíde z rešpektujúceho dialógu a bude platiť spravodlivo pre všetkých.
Podpísané organizácie:
- Asociácia hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska (AHAPS)
- Nezávislá platforma SocioFórum, o.z.
- Rada mládeže Slovenska
- Proti prúdu
- PLATFORMA PRE UKONČOVANIE BEZDOMOVECTVA o.z.
- Združenie rodičov a priateľov hluchoslepých detí
- Asociácia Nepočujúcich Slovenska
- Asociácia organizácii zdravotne postihnutých občanov SR
- Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom
- Liga proti reumatizmu na Slovensku
- ATHÉNA
- TENENET o.z
- EQUITA
- Belasý motýľ o. z. (Pôvodný názov: Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR)
- Agentúra podporných služieb, n.o.
- ÁNO PRE ŽIVOT n. o.
- OZ Vagus
- Zväz postihnutých civilizačnými chorobami v SR
- Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením
- Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike
- Slovenský zväz telesne postihnutých
- SFOZP – Slovenské fórum osôb so zdravotným postihnutím
- O.Z. Amazonky
- DEPAUL SLOVENSKO, nezisková organizácia
- Dom Svitania, n.o.
- Fórum života
- OZ Onkoinfo
- Centrum poradenstva a vzdelávania, n.o.
- Centrum sociálnych služieb KA, o.z.