Kategória: Novinky, Tlačové správy
11. apríla 2025

Na konci paragrafu je vždy človek.

Zástupcovia viacerých občianskych združení, nadácií a neziskových organizácií sa dnes pred budovou Národnej rady SR spoločne postavili proti návrhu novely zákona o mimovládnych neziskových organizáciách, ktorú predložila koaličná SNS. Podľa ich vyjadrení ide o legislatívu, ktorá by v prípade prijatia výrazne zvýšila administratívnu záťaž pomáhajúcich organizácií, oslabila dôveru medzi nimi a verejnosťou, a v konečnom dôsledku by najviac zasiahla tých najzraniteľnejších – ľudí, ktorým tieto organizácie dennodenne pomáhajú.

Neziskový sektor zároveň upozorňuje, že návrh vznikol bez predchádzajúcej odbornej diskusie a bez zapojenia zástupcov organizácií, ktorých sa priamo týka. spoločným hlasom preto vyzývajú poslancov a poslankyne Národnej rady, aby prerokovanie návrhu pozastavili a iniciovali odborný a rešpektujúci dialóg.

„Tento návrh zákona nie je len o evidencii darcov a výkazoch. Je o tom, či budeme mať možnosť ďalej pomáhať – alebo sa stratíme v byrokracii,“ uviedla Simona Stískalová, advokačná manažérka Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska (AHAPS). Pripomenula, že každá nová povinnosť, ktorú zákon ukladá, znamená menej času na skutočnú pomoc. „Ak pracovníčka namiesto toho, aby bola pri pacientke v posledných chvíľach jej života, sedí v kancelárii a vypisuje výkazy, odpovedá na infožiadosti či číta právne stanoviská, kto ju potom podrží za ruku, keď sa v noci bojí?“ pýtala sa Stískalová.

Podľa návrhu by mali neziskové organizácie s príjmom nad 35 000 eur ročne po novom vypracovávať takzvaný výkaz transparentnosti, v ktorom budú zverejňovať nielen svoje orgány, ale aj identifikačné údaje darcov, ktorí prispeli sumou nad 5 000 eur. Organizácie upozorňujú, že takýto krok môže ohroziť dôveru a ochotu ľudí prispievať.

„Pomoc nie je o menách. Je o ľuďoch. A dôvera, ktorá je jej základom, sa nedá nariadiť zákonom. Dá sa len získať – a veľmi ľahko stratiť,“ zdôraznila Stískalová.

Na návrh ostro reagovala aj predsedníčka občianskeho združenia Amazonky Dominika Kormanová, ktoré podporuje ženy s rakovinou prsníka. „Tento zákon je diskriminačný a nebezpečný. V našom združení pracujeme dobrovoľne, často aj popri vlastnej liečbe. Nemáme administratívne oddelenia, a každá hodina navyše znamená menej času pre pacientky, ktoré našu pomoc potrebujú,“ vyhlásila.

Riaditeľ organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš varoval, že verejné zverejňovanie darcov by mohlo ohroziť financovanie pomoci pre ľudí bez domova. „Nie každý sa chce verejne identifikovať ako darca pre ľudí bez domova. Ak zverejňovanie bude povinné, mnohí sa rozhodnú radšej neprispieť,“ upozornil.

Kriticky sa k návrhu postavil aj prezident Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov SR Marek Machata, ktorý upozornil na nerealistickosť navrhovaného obmedzenia lobingu. „Ak má organizácia tisíce členov, ako môžete garantovať, že žiaden z nich niekoho neovplyvní? Ak sa stretávam s poslancami, aby som im priblížil potreby ľudí so zdravotným postihnutím, tak to nie je lobing, ale snaha o spravodlivosť,“ zdôraznil.

S vážnymi výhradami sa k návrhu pripojili aj zástupcovia Komory mimovládnych neziskových organizácií pri Rade vlády SR pre MNO, ako aj Fórum života. Obe inštitúcie upozornili na to, že návrh zákona obchádza štandardný legislatívny proces a bol predložený ako poslanecká iniciatíva bez širšej diskusie.

„Nežiadame výnimky ani výsady. Chceme len férové podmienky pre všetkých – také, ktoré nebudú trestať tých, ktorí svoju prácu vykonávajú odborne, transparentne a s ľudskosťou,“ uzavrela Stískalová.

Neziskové organizácie sa zhodujú: návrh zákona treba prepracovať v spolupráci s odbornou verejnosťou a prijímať len také zmeny, ktoré neohrozia fungovanie pomoci a dôveru verejnosti.