Kategória: Blogy
12. mája 2025

MAMAZONKY

Téma materstva a rakoviny prsníka je opradená množstvom mýtov, obáv a dezinformácií, ktoré dokážu žene v jednej z najnáročnejších životných situácií vziať nádej. Práve preto sme sa rozhodli spísať najčastejšie otázky, polopravdy a mýty, s ktorými sa stretávame v našej "práci" s pacientkami – a každému z nich dať jasnú odpoveď podloženú odbornými faktami. Tento blog je pre všetky ženy, ktoré hľadajú pravdu v záplave protichodných informácií, ale aj pre ich blízkych a zdravotníkov, ktorí ich na tejto ceste sprevádzajú. Pretože materstvo po rakovine nie je nemožné – len o ňom potrebujeme hovoriť pravdivo.

MÝTY A FAKTY:

1. Tehotná žena, ktorej diagnostikujú rakovinu prsníka má podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, lebo liečba počas tehotenstva nie je možná a dieťa by aj tak poškodila. X Nepravda

2. Žena, ktorá prekonala rakovinu prsníka, by už nemala mať deti. X Nepravda

3. Plodnosť stačí riešiť po liečbe. X Nepravda

4. Diagnóza a liečba rakoviny prsníka ovplyvňuje plodnosť ženy. ÁNO/Fakt

5. Počas liečby sa neodporúča otehotnieť. / Počas liečby je prospešné udržiavať sexuálny život. ÁNO/Fakt

6. Po ukončení liečby nie je problém otehotnieť, stačí ak sa injekciami zastaví menštruácia počas chemoterapie. X Nepravda

7. Tehotenstvo po prekonaní rakoviny prsníka zvyšuje riziko recidívy a úmrtnosti na rakovinu.  X Nepravda

8. Žena po prekonaní rakoviny prsníka by nemala mať deti, lebo je pravdepodobné, že budú poškodené liečbou alebo mať onkologické ochorenie. X Nepravda

9. Riziko, že vznikne karcinóm prsníka počas dojčenia či tehotenstva je malé. ÁNO, ale!

10. Deti sa nemajú zaťažovať rozhovormi o chorobe mamy. X Nepravda

11. Dieťa nesmie byť s osobu v onkologickej liečbe / riziko kontaminácie /

12. Onkologické pacientky si nemôžu adoptovať deti. X NEPRAVDA 

1.Tehotná žena, ktorej diagnostikujú rakovinu prsníka má podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, lebo liečba počas tehotenstva nie je možná a dieťa by aj tak poškodila. X nepravda

Ak tehotnej žene diagnostikujú rakovinu prsníka,  neznamená to, že musí umelo prerušiť tehotenstvo. Pacientka má byť odoslaná do centra so skúsenosťami s liečbou v tehotnosti. Takéto centrá máme na Slovensku aktuálne 3 (Národný onkologický ústav, Onkologický ústav sv. Alžbety a Východoslovenský onkologický ústav). Špecializovaný tím odborníkov navrhne najlepší postup liečby, ktorá je možná od prvého až do posledného trimestra a v spolupráci s gynekológom naplánuje kontroly pacientky aj plodu, vrátane načasovanie pôrodu. Na základe vedecky podložených poznatkov sa v súčasnosti dajú vybrať vhodné postupy a lieky, ktoré sú v liečbe najprínosnejšie a zároveň sú bezpečné pre budúcu matku a aj dieťa. Liečiť v tehotenstve sa vedia všetky typy rakoviny prsníka. Pri liečbe tehotných žien sa postupuje prísne podľa medzinárodných odporúčaní a protokolov, tak aby sa čo najviac približoval  liečbe netehotných žien s rakovinou prsníka.Nie je potrebný ani skorý pôrod nedonoseného plodu, ktorý môže dieťa ohroziť viac, ako samotná liečba matky. Samozrejme, žena má výsostné právo urobiť informované rozhodnutie o zachovaní či prerušení tehotenstva. Vedecké štúdie ukazujú, že pokiaľ rakovina prsníka nie je agresívna a nerozšírila sa do vzdialených orgánov, donosenie plodu nijako nezhoršuje celkovú prognózu matky. Počas tehotenstva žena môže podstupovať chirurgický zákrok aj chemoterapiu (ktorá sa môže bezpečne podávať v druhom a treťom trimestri a zvyčajne končí 3 týždne pred pôrodom). Hormonálna liečba, imunoterapia, cielená liečba a rádioterapia sa používa až po pôrode.    

2. Žena, ktorá prekonala rakovinu prsníka, by už nemala mať deti X Nepravda

Rakovina prsníka je najčastejšie nádorové ochorenie žien. V priemere zasiahne 1 z 8 žien v Európe. Každá desiata pacientka má menej ako 45 rokov a choroba ju zastihne vo veku, kedy plánuje či buduje rodinu. Súčasná moderná medicína prináša pri najvčasnejších štádiách rakoviny prsníka až 99 % šancu na vyliečenie. Cieľom liečby je teda návrat k zdraviu a plnohodnotnému životu v plnej kvalite. Ak patrí k túžbe ženy mať v budúcnosti deti, prekonanie rakoviny prsníka dnes nie je prekážkou k jej naplneniu. Materstvo je jedným z najdôležitejších psychosociálnych faktorov ovplyvňujúcich ďalšiu kvalitu života po liečbe rakoviny prsníka u mladých žien. V čase diagnózy rakoviny, pri plánovaní liečby a pocite neistoty z budúcnosti býva pre ženu ťažké rozmýšľať nad prípadnými plánmi ohľadom materstva. Na druhej strane šanca na budúce rodičovstvo je najvyššia pri postupoch, ktoré musia začať pred samotnou liečbou. Preberte otázky budúceho rodičovstva s onkológom pri plánovaní liečby. 

3. Plodnosť stačí riešiť po liečbe. X nepravda

Keď mladú ženu v reprodukčnom veku zasiahne správa o diagnóze rakoviny prsníka, v úvodnom vypätí náročnej životnej situácie môže odsunúť otázku budúceho rodičovstva do ústrania. Prioritou sa stáva čo najrýchlejší nástup na liečbu a vyliečenie.

Otázku, či chce mať v budúcnosti deti, je však dôležité zvážiť práve v počiatočnom bode pred začiatkom liečby. Onkológ má pacientku už po oznámení diagnózy, teda pred začiatkom liečby upozorniť, či a ako ovplyvní ochorenie a liečba jej plodnosť a schopnosť počať v budúcnosti dieťa. Moderná medicína dnes prináša viacero možností zachovania plodnosti, ktoré sú na Slovensku hradené zo zdravotného poistenia. Každá pacientka s rakovinou prsníka vo fertilnom veku, ktorá prejaví záujem, má byť na odporúčanie onkológa ihneď po prvom vyšetrení a ešte pred začiatkom liečby odoslaná na poradenstvo o možnostiach zachovania plodnosti do Centra asistovanej reprodukcie. Najbližšie Centrum asistovanej reprodukcie je zaviazané uprednostniť pacientku do 24 – 48 hodín od odoslania onkológom. Tieto zariadenia a takisto sieť kontaktov si môžete pozrieť tu:  Mapa centier.  Odporúčané centrá vedia ako postupovať u pacientok s diagnózou rakoviny prsníka, tak aby bol odber vajíčok čo najrýchlejší a bezpečný pri všetkých typoch rakoviny prsníka.

Čo by sme mali vedieť?

Žena s diagnózou rakoviny prsníka môže na odporúčanie a so súhlasom onkológa odložiť nástup na liečbu, ak je pre ňu dôležité riešiť otázku zachovania plodnosti v budúcnosti. Je vedecky dokázané, že krátkodobé odloženie liečby na odber vajíčok nezhoršuje prognózu pacientok a šance na vyliečenie. 

 4. Diagnóza a liečba rakoviny prsníka ovplyvňuje plodnosť ženy. PRAVDA

Samotné ochorenie rakoviny prsníka nespôsobuje neplodnosť. Rakovina prsníka nie je jedno ochorenie, ale súbor rôznych ochorení s rozdielnymi vlastnosťami. Jednotlivé podtypy nádorov prsníka si vyžadujú rozdielnu liečbu. Niektoré druhy protinádorovej liečby môžu (no nemusia) ovplyvniť plodnosť ženy a viesť k dočasnej alebo trvalej neplodnosti.

Žena má pri narodení zásobu približne 1 – 2 milióna vajíčok vo vaječníkoch. Vo fertilnom veku žene dozrieva jedno vajíčko raz za mesiac, následne dochádza k ovulácii a vajíčko sa uvoľní z folikulu (obalu). Ak nedôjde k oplodneniu, vajíčko odumrie a spoločne so sliznicou maternice sa pri menštruácii vyplaví von z maternice. Aby žena mohla otehotnieť, obvykle stratí každý mesiac okolo 1000 nezrelých vajíčok. Ich zásoba vo vaječníkoch tak s pribúdajúcimi rokmi klesá. Starnutím tiež prirodzené klesá plodnosť ženy, až kým sa v menopauze  zastaví menštruácia a žena už nemôže otehotnieť. Priemerný vek menopauzy je 51 rokov. Liečba rakoviny prsníka môže spôsobiť, že sa časová os prirodzeného poklesu plodnosti viac či menej radikálne zmení.

Ktoré druhy protinádorovej liečby rakoviny prsníka môžu ovplyvniť plodnosť?

Chirurgický zákrok ani ožarovanie v oblasti prsníka nemá vplyv na plodnosť pacientky.

Chemoterapia môže poškodiť vaječníky s následkom poklesu tvorby hormónov vo vaječníkoch, čo spôsobuje dočasné alebo trvalé: vynechávanie až zastavenie menštruácie, príznaky menopauzy (prechodu) alebo neplodnosť. Vaječníky môžu znížiť počet uvoľnených vajíčok alebo úplne zastaviť ovuláciu. Žena potom stráca možnosť prirodzene otehotnieť. Po ukončení liečby sa hormonálna aktivita vaječníkov môže, no nemusí obnoviť v priebehu týždňov, mesiacov či rokov. Môže tiež dôjsť k nezvratnému stavu neplodnosti.

Hormonálna terapia. Veľká časť nádorov prsníka je tzv. hormonálne závislých a lekári ich označujú ako hormonálne pozitívne. Znamená to, že delenie nádorových buniek povzbudzujú ženské pohlavné hormóny, estrogén či progesterón. Tento typ rakoviny prsníka si zväčša vyžaduje dlhodobú tabletkovú zaisťovaciu hormonálnu liečbu v trvaní 5-10 rokov, ktorá zabraňuje účinku prirodzených ženských hormónov a významne znižuje riziko návratu ochorenia. Počas chemoterapie, ale ani hormonálnej liečby žena nemá otehotnieť. Štúdie preukazujú, že po zvážení rizika a zhodnotení stavu onkológom, môže určité percento  mladých žien s dobrou prognózou ochorenia plánovane prerušiť dlhodobé užívanie hormonálnej liečby z dôvodu rodičovstva.

Blokáda vaječníkov môže byť indikovaná spolu s iným typom hormonálnej liečby u žien, ktoré majú menštruáciu. Môže sa dosiahnuť buď podávaním injekcií (tzv. LHRH analógy) alebo chirurgicky odstránením vaječníkov (chirurgický zákrok je odporúčaný najme u žien s genetickou mutáciou- tzv. patologickým variantom  BRCA 1 a BRCA 2). Potlačenie funkcie vaječníkov sa využíva  pri liečbe hormonálne závislých nádorov, keďže u žien pred menopauzou môže táto metóda zlepšiť výsledky liečby. Onkológ môže blokádu vaječníkov použiť aj počas chemoterapie s cieľom ochrany vaječníkov. Táto metóda zvyšuje pravdepodobnosť zachovania funkcie vaječníkov, avšak negarantuje zachovanie plodnosti po ukončení liečby. Odporúčanými metódami na zachovanie možnosti rodičovstva je najmä odber a úschova vajíčok, prípadne embryí pre začatím liečby.

Čo by sme mali vedieť?

·   Niektoré druhy protinádorovej liečby rakoviny prsníka ovplyvňujú plodnosť ženy.

·   Moderná medicína prináša metódy, ako si zachovať budúcu plodnosť a možnosť počať dieťa po vyliečení rakoviny prsníka.

·    Každá pacientka s rakovinou prsníka vo fertilnom veku má byť onkológom informovaná o tom, ako liečba môže ovplyvniť jej plodnosť. Ak žena prejaví záujem o budúce rodičovstvo, onkológ odošle ženu na poradenstvo o možnostiach zachovania plodnosti ešte pred začiatkom liečby. 

5.     Počas liečby sa neodporúča otehotnieť. / Počas liečby je prospešné udržiavať sexuálny život. Pravda

Počas protinádorovej liečby nemá pacientka počať dieťa, keďže prebiehajúca liečba môže

ovplyvniť zdravie plodu. Pri pohlavnom styku je potrebné zabezpečiť ochranu.

Sexualita a intimita sú dôležitou súčasťou života, zdravia aj partnerského vzťahu. Človek potrebuje zažívať fyzickú a emocionálnu blízkosť a platí to aj pre ľudí s nádorovým ochorením. V  spoločnosti ale aj medzi samotnými pacientmi a ich partnermi neraz panuje skreslená predstava a očakávanie, že počas nádorového ochorenia a jeho liečby zákonite dochádza k utlmeniu alebo prerušeniu sexuálneho života partnerov. Pochopiteľne, nádorové ochorenia a jeho liečba môžu priniesť nežiaduce účinky na sexuálne zdravie: pohlavné orgány, ich sexuálnu funkciu, libido a pôžitok zo sexu. V intímnom živote zohráva úlohu aj zmenený telesný vzhľad a s ním súvisiace vnímanie vlastného tela.

Vo všeobecnosti je sexuálny život onkologickým pacientom odporúčaný, v prípade ak partner nemá prejavy infekcie, môžete sa bozkávať aj mať intímny styk. Ak podstupujete liečbu chemoterapiou, pri pohlavnom styku používajte prezervatív. V prípade suchosti pošvy použite lubrikant. Môže sa zvýšiť riziko infekcie slizníc pohlavných orgánov, preto dodržujte zvýšenú hygienu tejto oblasti. V oblasti intimity buďte s partnerom navzájom trpezliví a úprimní. Prípadné zníženie túžby v sexuálnej oblasti skúste kompenzovať prejavmi vzájomnej nehy a blízkosti.

Téma sexuálneho zdravia onkologických pacientov je dôležitou súčasťou modernej onkologickej starostlivosti a vedecké štúdie ukazujú, že sexuálny život prispieva k lepšej kvalite života pacientov počas liečby. Preto sa neváhajte opýtať svojho lekára na všetky nejasnosti.

6. Po ukončení liečby nie je problém otehotnieť, stačí ak sa injekciami zastaví menštruácia počas chemoterapie. X Nepravda

Vedľajšie účinky liečby môžu v organizme dobiehať ešte niekoľko mesiacov. Je preto dôležité dať telu čas na regeneráciu, aby bolo bezpečne pripravené na zárodok života a tehotenstvo. Na odporúčané časy “vyplavenia” presného typu liečby sa môžete informovať u svojho onkológa. Rodičovstvo po liečbe sa odporúča plánovať po konzultácii onkológa, ktorý navrhne časový odstup od ukončenia liečby a pacientke vysvetlí dlhodobú prognózu jej ochorenia. 

Pri plánovaní tehotenstva sa odporúča dodržať odstup od ukončenia liečby a to spravidla aspoň:

3-6 mesiacov od ukončenia hormonálnej protinádorovej liečby,

6-12 mesiacov od podania chemoterapie,

7 mesiacov od ukončenia liečby Trastuzumabom (cielená liečba),

3-5 mesiacov od podania imunoterapie

3 mesiace od podania ciklibov (Amebaciklib)

Tehotenstvo po diagnóze karcinómu prsníka sa všeobecne dá považovať za bezpečné pre plod aj matku. Pravdaže pri onkologickom ochorení existuje riziko návratu ochorenia, na druhej strane ani ženám, ktoré nemali rakovinu nikto negarantuje, že budú zdravé a nič neohrozí ich život, kým vychovajú deti do dospelosti.

7. Tehotenstvo po prekonaní rakoviny prsníka zvyšuje riziko recidívy a úmrtnosti na rakovinu.  X Nepravda!

Mnohé štúdie potvrdili, že tehotenstvo po ukončení predpísanej protinádorovej liečby pacientok s rakovinou prsníka nezvyšuje riziko návratu ochorenia a nemení negatívne prognózu pacientky, vrátane dopadu na dĺžku prežitia. Tento fakt potvrdzuje medicína založená na dôkazoch na základe výsledkov rozsiahlych porovnávacích štúdií, ktoré dlhodobo sledovali pacientky po prekonaní rakoviny prsníka s následným tehotenstvom. Rovnako sa na základe vedecky podložených údajov považuje tehotenstvo po liečbe za bezpečné aj u pacientok s potvrdenými mutáciami/patologickými variantami génov BRCA 1 a BRCA .

8. Žena po prekonaní rakoviny prsníka by nemala mať deti, lebo je pravdepodobné, že budú poškodené liečbou alebo mať onkologické ochorenie. X Nepravda

Diagnóza prekonanej rakoviny prsníka ženy nemusí byť zdravotnou ani etickou prekážkou pri jej rozhodovaní mať deti. Vzhľadom na relatívnu početnosť sa rakovina prsníka stáva bežným a vďaka modernej medicíne v mnohých prípadoch vyliečiteľným ochorením. Napriek pokroku a významnému posunu v efektivite liečby pretrvávajú v spoločnosti dogmy a strašenie žien, že by už nemali mať po diagnóze deti. Skúsenosť s ochorením veľakrát psychicky ženu posilní a umožní emočne plnšie prežiť život, vrátane rodičovstva. Skúsenosť aj učí a motivuje, aby rodičia viedli svoje deti k zodpovednému chovaniu vo vzťahu k vlastnému zdraviu, napríklad dcéry samovyšetrovať prsníky a synov viesť ku pravidelnej kontrole semenníkov, vysvetľovať im potrebu pravidelných preventívnych prehliadok a viesť ich  k zdravému životnému štýlu. Každý – aj mladý človek – by mal poznať svoju rodinnú anamnézu a informovať o nej lekára. V prípade zvýšeného výskytu nádorových ochorení v rodine je možné absolvovať konzultáciu u lekárskeho genetika s cieľom zistenia dedičného rizika rôznych typov rakoviny. Veda o dedičných typoch rakoviny veľmi pokročila a na základe zisteného rizika je možný návrh preventívnych vyšetrení a opatrení s cieľom zníženia rizika, alebo skorého záchytu prípadnej rakoviny.

Dedičné riziko vzniku rakoviny prsníka

Anamnéza rakoviny prsníka v rodine mierne zvyšuje riziko rozvoja tohto ochorenia. Ak sa u príbuzných prvého stupňa (matka, sestra, dcéra) vyskytne rakovina prsníka, má žena približne dvojnásobne vyššie riziko na rozvoj rakoviny prsníka ako ženy bez tejto diagnózy v rodine. V prípade dvoch chorých prvostupňových príbuzných stúpa riziko približne trojnásobne. Len približne 5 % až 10 % prípadov karcinómov prsníka je spôsobených genetickou zmenou zdedenou po rodičoch. U časti nádorov prsníka a vaječníkov môže zohrávať úlohu zdedená genetická predispozícia na vznik rakoviny (napríklad mutácie/varianty génov BRCA 1 a BRCA 2, ale aj iné). Zistenie tejto genetickej mutácie znamená, že žena absolvuje špeciálny režim kontrol a v skoršom veku oproti zdravej populácii.

Čo by sme mali vedieť?

Každá žena by mala poznať rodinnú anamnézu ohľadom nádorových ochorení. Ak sa vyskytla rakovina prsníka v rodine u prvostupňovných príbuzných, je potrebné upozorniť na anamnézu všeobecného lekára a špecialistov, aby posúdili potrebu vykonania genetických vyšetrení a odporučili sprísnený režim preventívnych prehliadok.

9. Karcinóm prsníka nevzniká počas dojčenia či tehotenstva. NEPRAVDA

Riziko vzniku rakoviny prsníka počas tehotenstva a dojčenia je malé. Tento fakt by však nemal znížiť ostražitosť ženy v tomto životnom období. Vznik rakoviny prsníka je možný aj počas tehotenstva a dojčenia, preto nie je vhodné bagatelizovať žiaden z príznakov rakoviny prsníka.

Hoci dojčenie ženy celkovo znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka v priebehu jej života, tento všeobecne známy fakt nemá falošne upokojiť dojčiacu matku, u ktorej sa vyskytne príznak rakoviny prsníka.   

Diagnóza karcinómu prsníka počas tehotenstva sa vyskytuje v populácii cca v jednom prípade na 3 000 tehotenstiev ročne. Len zhruba 0,07 % až 0,1 % všetkých malígnych nádorov je zistených v tehotenstve. Vyšetrenia prsníkov sú v prípade prejavov ochorenia možné aj v tehotenstve a počas dojčenia. Ošetrujúceho gynekológa, prípadne všeobecného lekára  je potrebné upozorniť na všetky zmeny prsníkov, aby sa prejavy ochorenia nezamenili so zmenami v tehotenstve a počas dojčenia. V prípade odoslania na vyšetrenie prsníkov by diagnostikujúci lekár mal mať čo najvyššiu skúsenosť s vyšetrením tehotných/dojčiacich  pacientok a preto sa odporúča navštívenie akreditovaných skríningových centier, kde Vám poradia, ktoré vyšetrenia sú potrebné a bezpečné (napríklad vrátane mamografie, MRI, CT či biopsie). 

Čo by sme mali vedieť?

Ak zaznamenáte akúkoľvek podozrivú zmenu na prsníku počas tehotenstva a dojčenia, nepodceňujte stav a bez odkladu konzultujte príznak s gynekológom alebo mamológom, aby sa zbytočne neodložila diagnóza a ochorenie bolo zachytené čo najskôr.

10. Deti sa nemajú zaťažovať rozhovormi o chorobe mamy. Nepravda

Ochorenie rodiča sa hlboko a bezprostredne dotýka nielen chodu rodiny ale aj detí, ktoré dokážu vycítiť vážnosť situácie aj bez slov. Onkopsychologička Mária Andrášiová vysvetľuje: „Rodič má právo a povinnosť rozhodnúť, do akej miery a akým spôsobom bude informovať o chorobe svoje dieťa. Ak sa deťom nedávajú žiadne informácie, alebo sa pred nimi rodičia tvária, že všetko je v poriadku, neistota, čo sa s rodičom deje, v nich vzbudzuje úzkosť, alebo si vytvárajú vlastnú interpretáciu situácie. Nie je zriedkavosťou, že si vinu za zlý stav rodiča vzťahujú na seba. Preto by deti mali vedieť, že mama je chorá, dlhší čas sa bude liečiť a pravdepodobne strávi nejaký čas v nemocnici.“

Desatoro komunikácie s deťmi o rakovine:

1. Komunikáciu veďte v pokoji a vyrovnane.

2. Neprejavujte pred deťmi prílišný strach.

3. Deťom vysvetlite diagnózu primerane veku.

4. V rozhovore pokračujte do tej miery, do akej dieťa kladie otázky.

5. U malých detí nezachádzajte do podrobností.

6. Nedávajte deťom nesplniteľné sľuby a záruky („Mamička sa určite vylieči. Mamičke sa čoskoro polepší.“, zvlášť v prípade, ak nevieme prognózu vývoja choroby.)

7. Neklamte, ale vždy načrtnite pravdivú a pozitívnu perspektívu. („Vypadajú mi vlasy, ale za pár mesiacov mi narastú nové“.)

8. Nikdy nespájajte správanie a prospech dieťaťa s ochorením rodiča („Poď sa učiť, aby si potešil mamičku, rýchlejšie sa uzdraví.“)

9. Nedovoľte, aby dieťa ostalo samé so svojím prežívaním. Postarajte sa, aby malo blízku osobu, ktorá mu ponúkne pomoc a vypočutie.

10. Nevyčítajte si, ak dieťaťu počas choroby pribudnú nové povinnosti. Nespoliehajte sa však na dieťa, že vám bude emočnou oporou, táto úloha patrí dospelým.

11.  Dieťa nesmie byť s osobu v onkologickej liečbe / riziko kontaminácie / Závisí od typu vyšetrenia a liečby

Protinádorová liečba rakoviny prsníka, ako napríklad chemoterapia či rádioterapia a jej podávanie nie sú škodlivé pre okolie. Vášmu dieťaťu nemôžete ublížiť vašou blízkosťou.  Môžete sa stretávať s ľuďmi, deťmi aj pracovať. Hoci vaša prítomnosť deti nemôže ohroziť, chemoterapiu deň až dva po podaní mierne vydychujete a odchádza potom, močom aj stolicou. Preto v deň liečby a bezprostredne po liečbe zabezpečte zvýšenú hygienu svojho tela aj sociálnych zariadení a častejšie vetrajte. Všetko závisí od toho, ako sa budete cítiť. Ak netrpíte inými obmedzeniami je prospešné aktívne žiť aj športovať. Odporúča sa vyvážená strava a pohyb vonku. Ošetrujúci lekár Vás má informovať o riziku ak nejaké existuje, napríklad potreba prestať dojčiť počas liečby.

Pri niektorých vyšetreniach ako PET, scintigrafia kostí či liečba rádionuklidmi vykazuje pacient po podaní rádiofarmaka  miernu rádioaktivitu. Rádioaktivita sa u väčšiny vyšetrení “rozpadne“ do druhého dňa, časť sa vymočí. Preto je vhodné nezdržiavať sa počas tejto doby v blízkosti detí a tehotných žien. Naopak, styk s deťmi po vyšetreniach ako CT či MR je bezpečný aj po podaní tzv. kontrastnej látky.

12. Onkologické pacientky si nemôžu adoptovať deti. NEPRAVDA

Na Slovensku nemajú onkologické pacientky obmedzenie v procese žiadosti o adopciu dieťaťa. Je žiadúce zohľadniť svoj zdravotný stav a o procese sa dôkladne informovať, napríklad prostredníctvom OZ Návrat.

Informácie spracovali:

MUDr. Bela Mriňáková, PhD., MPH, MHA

Žofia Lysá, http://www.onkoinfo.sk