Kategória: Novinky
07. februára 2016

Abeceda onkopacienta alebo ako byť fit počas a po liečbe karcinómu prsníka: B ako beh

Milé Amazonky, určite máte toho doma v tomto prázdninovom a sviatočnom období dostatok navareného a napečeného a čo najviac času trávite s rodinou, blízkymi a priateľmi. Ale ruku na srdce – koľko času ste si vyhradili aj na cvičenie či inú fyzickú aktivitu vonku v prírode? Odpoveď, že žiaden nezvýšil, alebo ste nevládali, alebo je zima, alebo hocijaké iné výhovorky sú len klamaním samej seba.

Aeróbna aktivita na čerstvom vzduchu je jednou zo základných pilierov ochrany pred recidívou karcinómu prsníka. Pravidelným cvičením sa chránime nielen pred návratom choroby ale aj pred predčasným úmrtím. A to je už celkom dobrá motivácia, no nie? Cvičenie znižuje zápalové procesy, znižuje hladiny estrogénov ale aj androgénov (mužské hormóny, ktoré má každá z nás) a veľmi pozitívne ovplyvňuje hladiny inzulínu a jeho metabolizovanie v tele. Ďalej podporuje imunitný systém a dokonca dokáže ovplyvniť procesy v organizme, ktoré aktivujú tumor supresorové gény, teda gény ktoré produkujú v tele látky schopné bojovať proti nádorom (foodforbreastcancer.com).

Ženy, ktoré cvičili už pred ochorením a od mladosti, majú lepšiu prognózu, pohyb má však význam pre úplne všetky pacientky.

Pravidelné cvičenie po dobu 36 mesiacov po diagnóze prináša o 30 % nižšie riziko akéhokoľvek úmrtia a o 40 % nižšie riziko recidív. Najviac úžitku z pravidelnej fyzickej aktivity majú ženy s normálnou hmotnosťou a pred menopauzou (Chen a kol. 2011), no nielen tie. Cvičenie znižuje aj riziko neskorých recidív, teda tých, ktoré sa objavujú po viac ako piatich rokoch. Pohyb, samozrejme, znižuje hmotnosť a znižuje tak aj hladiny estrogénov.

Podľa toho, čo som vyčítala z odborných článkov a štúdií, najúčinnejšie funguje práve beh. U žien, ktoré behali 1,8-3,6 MET-hodín denne (pozn. MET-metabolický eqvivalent, 1MET hodina = 1 km behu), došlo až k 87,4 % zníženiu rizika oproti ženám, ktoré behali menej ako 1 MET hodinu denne. Pri chôdzi nebolo zníženie rizika až také výrazné (Williams 2014). Beh vplýva na už spomenuté faktory rizika tým, že znižuje zápal (CRP), hladiny estrogénov, ovplyvňuje inzulín a v neposlednej miere aj znižuje hmotnosť. Priberanie je pri hormonálnej liečbe často veľkým problémom. Výhodou behu je aj to, že potrebný výdaj energie sa dosiahne  oveľa rýchlejšie a účinnejšie ako pri chôdzi. Naozaj stačí krátky 30 minútový jogging, ale pozor, naozaj každý deň!

Nevravím, že ja behávam každý deň, ale snažím sa vždy, keď je to možné, vybehnúť aspoň na chvíľu von, prípadne, ak je veľká zima, na bežiaci pás do fitka. Nie je potrebné lámať rekordy v šprinte, úplne stačí pomalý jogging, prípadne na začiatku striedanie behu s chôdzou. A keď sa mi naozaj nedá alebo nechce ísť behať, aspoň chodím (aj s paličkami pre nordic walking). Za dva roky mám odbehnutých 780 kilometrov, a to som za ten čas stihla tri operácie a jeden úraz kolena.

Čo tak si dať behanie ako novoročné predsavzatie?

Takže si už aj obúvam tenisky a idem behať.  🙂

V novom roku nám všetkým prajem hlavne veľa zdravia, radosti zo života a veľa kilometrov nabehaných alebo prejdených po vlastných, prípadne na bicykli 🙂

Literatúra:

Foodforbreastcancer.com

Xiaoli Chen, Wei Lu, Wei Zheng, Kai Gu, Charles E Matthews, Zhi Chen, Ying Zheng and Xiao-Ou Shu. Cancer Prevention Res. DOI: 10.1158/1940-6207.CAPR-10-0355 Published 27 July 2011

Williams, International Journal of Cancer. DOI: 1002/ijc.28740,Published 28 February 2014

Williams PT (2013) Breast Cancer Mortality vs. Exercise and Breast Size in Runners and Walkers. PLoS ONE 8(12): e80616. doi:10.1371/journal.pone.0080616

 

MVDr. Markéta Derdáková, PhD.

Autorka je doktorkou veterinárnej medicíny, venuje sa výskumu kliešťami prenášaných ochorení a zoonózam. Je aj veľmi zvedavá Amazonka. 🙂 Počas liečby ju začali zaujímať mechanizmy vzniku ochorenia z vedeckej stránky, naštudovala si veľa odborných článkov, aby lepšie pochopila príčiny ochorenia, liečbu a prevenciu. Získané informácie odovzdáva ďalším Amazonkám. Aj keď jej články vychádzajú z odbornej literatúry, v žiadnom prípade nie sú odporúčaním pre liečbu! Sú to len informatívne zdroje spojené so subjektívnymi názormi autorky.