Vyštudoval odbor “regenerácia” na fakulte telesnej výchovy a športu univerzity Komenského. S “OZ Amazonky” spolupracuje už niekoľko rokov v oblasti telovýchovy, spevňovania resp. uvoľňovania svalstva v rámci špecifických telesných požiadaviek členiek združenia.
Marianna Richtáriková
Som koučka a manažérka. Väčšinu svojho pracovného života som strávila v IT, koučingom sa zaoberám od roku 2017. Svoje prvé koučovacie vzdelanie som si vybrala ako podporu manažérskych zručností ale nakoniec som sa s koučingom „zaplietla“ viac ako som plánovala :-). Dnes som členkou Slovenskej asociácie koučov, s vlastnou koučingovou praxou. Vzdelanie som absolvovala v Business Coaching College, ktorá je akreditovaná medzinárodnou federáciou koučovania (ICF). Pre môj koučing je ťažké definovať jednu cieľovú skupinu. Mám potrebu pomáhať ľudom s ich uplatnením v práci, cieľová skupina sú manažéri a špecialisti ktorí v práci cítia pretlak úloh a zodpovednosti a potrebujú definovať/predefinovať/upratať svoj pracovný život – tu sa odráža moja biznisová cesta. A rovnakou vášňou sú pre mňa ženy na križovatkách života (materstvo, syndróm prázdneho hniezda, zmeny ktoré prináša do života starnutie či choroba).
Soňa Ďurčová
Naša sociálna poradkyňa pracuje ako mediátor od r. 2010. Predtým pôsobila v Lige proti rakovine a v Asociácii práv na ochranu pacientov. Kanceláriu má v Bratislave a Trnave, poradenstvo poskytuje osobne, mailom alebo telefonicky. V prípade zlého zdravotného stavu Amazonky vie prísť aj domov osobne a na základe plnomocenstva vybaviť potrebné náležitosti na úrade.
Mgr. Lucia Vyšváderová
Je certifikovanou psychoterapeutkou v psychodynamickej psychoterapii. Vyštudovala jednoodborovú psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave, neskôr absolvovala špecializačné štúdium v odbore klinická psychológia na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity.
Od roku 2011 pracuje v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave. Okrem pacientov sa venuje psychohygiene zdravotníckych pracovníkov a prevencii syndrómu vyhorenia, stratégiám zvládania záťažových situácií, autogénnemu tréningu a relaxáciám.
Venuje sa dobrovoľníckemu združeniu Klub detskej nádeje, kde vedie niekoľko rokov supervíznu skupinu. Je spoluzakladateľkou OZ Smaragdy. V minulosti spolupracovala aj s Ligou proti rakovine.
S Občianskym združením Amazonky spolupracuje už niekoľko rokov. S klientkami pracuje individuálne a aj skupinovo.
Mirina Hochelová †
Zakladajúca členka OZ Amazonky sa narodila v Bratislave a tam aj vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.
Psychológia bola nielen jej profesiou, no aj celoživotnou vášňou. Pracovala ako odborná asistentka na Katedre psychológie FF UK, zameriavala sa najmä na poradenstvo pre deti, sociálnu psychológiu a venovala sa aj psychológii násilia so zameraním na domáce násilie. Okrem intenzívnej pedagogickej, lektorskej a publikačnej činnosti bola aj človekom praxe – od roku 1996 supervízorovala Linku detskej istoty SV Unicef, v roku 1998 sa stala zakladateľkou a vedúcou Krízového strediska na LDI, spolupracovala s Ligou pre duševné zdravie, s Agentúrou pre autistov a iné postihnutia, bola lektorkou Národného osvetového centra pre oblasť „rizikové deti a mládež“.
V roku 2009 Mirine diagnostikovali karcinóm prsníka, podstúpila mastektómiu a dlhotrvajúcu onkologickú liečbu a vyliečila sa. Choroba sa jej však neustále vracala. Na jeseň 2013 stála pri zrode Občianskeho združenia Amazonky pre pacientky s rakovinou prsníka a bola jeho prvou predsedníčkou.
Dana Kičinová †
Len dva dni pred svojou päťdesiatkou si sama nahmatala hrčku v prsníku. Následné vyšetrenie potvrdilo nielen rakovinu prsníka, ale aj metastázy v pečeni, čo urýchlilo spád udalostí v ďalších mesiacoch – mastektómia, reseekcia laloka z pečene, chemoterapia a hormonálna terapia. Danka sa odvtedy neustále lieči. Má obdobia, keď rieši operácie a obdobia, keď má na chvíľu od liekov pokoj.
Ako akreditovaná zdravotná sestra vedela, kde má hľadať informácie, a keď zisťovala, ako sa postupuje pri jej diagnóze, obrátila sa aj na zahraničné zdroje. Vďaka jej vytrvalosti absolvovala potrebné zákroky, no vždy čakala dlhšie, ako by to pri onkologických pacientoch malo byť. Hoci jej ošetrujúca lekárka odporúčala liečbu inovatívnymi liekmi, zdravotná poisťovňa jej ich nikdy neschválila. A to aj napriek tomu, že v zahraničí sa pacientkam s jej diagnózou a v jej štádiu ochorenia podáva bežne.
V Občianskom združení Amazonky je Danka prvým kontaktným človekom pre naše nové členky. Posiela im informácie týkajúce sa fungovania Amazoniek, spája ženy v závislosti od ich veku, bydliska či záľub a trpezlivo odpovedá na otázky, s ktorými sa na naše združenie pacientky či ich rodinní príslušníci obracajú.
Vo voľnom čase je vášnivá cestovateľka, celoročne opálená a večne usmiata. Ak ma voľný čas na Slovensku, venuje sa svojim deťom, vnukom, priateľom, psíkovi, aj mačičke a je bezkonkurenčná v pečení najlepšieho chlebíka.
Eva Bacigalová
Vyštudovala síce Matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Komenského, no celý svoj profesionálny život sa pohybuje v médiách. Viac ako desať rokov pracovala vo Fun Radiu ako hudobná redaktorka, vyskúšala si prácu v týždenníku Markíza aj v knižnom vydavateľstve Evitapress.
Je autorkou viac ako desiatich kníh, ako PR manažérka spolupracovala s viacerými slovenskými hudobnými hviezdami. Aj tie vstúpili do jej osobného príbehu, keď jej v októbri 2012 diagnostikovali duktálny karcinóm prsníka s následnou mastektómiou, chemoterapiou, rádioterapiou a hormonálnou liečbou.
Svoj príbeh zachytila v knihe Rok Amazonky. Je rozvedená, má syna Michala a žije v Bratislave. Občianske združenie Amazonky viedla v rokoch 2016 až 2022.
Zuzana Ščepková
Zuzka prišla medzi Amazonky koncom roka 2017, kedy jej bola diagnostikovaná rakovina prsníka. V roku 2018 podstúpila chemoterapiu a rádioterapiu a genetickým vyšetrením bola u nej zistená mutácia BRCA2. Z tohto dôvodu podstúpila preventívnu ovarektómiu (2019) a obojstrannú mastektómiu (2020) s bezprostrednou rekonštrukciou silikónovými implantátmi. Má 2 dcérky Zuzku a Dorotku, ktoré jej dobíjajú baterky a dávajú chuť do života. Rada behá, chodí do prírody a s dcérkami a kamarátmi na výlety.
Marta Chúpeková
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kde aj od roku 1984 žije a pracuje ako právnička v súkromnej spoločnosti zameranej na pomoc zdravotne postihnutým občanom. Duktálny karcinóm prsníka jej diagnostikovali v roku 2010, ten jej pri operácii odstránili aj so štrnástimi lymfatickými uzlinami. Následne podstúpila chemoterapiu aj ožarovanie a do roku 2018 užívala hormonálnu liečbu.
Občianskemu združeniu Amazonky pomáha svojimi právnymi skúsenosťami a službami.
Renáta Vrábelová
Rodáčka z Prievidze vyštudovala Materiálovo-technologickú fakultu, odbor materiálové inžinierstvo na STU v Trnave. Hneď po ukončení štúdia sa aj spolu s manželom usadila v Bratislave, po materskej dovolenke si spravila akreditáciu na účtovníctvo a v odbore pracuje od roku 2000.
Pracovala v súkromných firmách ako ekonóm – účtovník. V súčasnosti vedie vlastnú firmu RVekon, s.r.o. na spracovanie podvojného účtovníctva, daňových priznaní a účtovného poradenstva. Karcinóm prsníka jej diagnostikovali ako 46 ročnej, v deň svojich narodenín v roku 2014 podstúpila mastektómiu jedného prsníka a operáciu druhého. Nasledovala chemoterapia a rádioterapia, v súčasnosti je ešte stále na hormonálnej liečbe. V roku 2019 postúpila rekonštrukciu prsníka.
Je rozvedená. V Občianskom združení Amazonky má na starosti účtovníctvo, financie a evidenciu členskej základne.