Nádorové ochorenia sú dnes druhou najčastejšou príčinou chorobnosti na Slovensku a počet novo diagnostikovaných pacientov neustále rastie. Napriek tomu sa onkológii zo strany štátu nevenuje dostatočná pozornosť. Päť najvýznamnejších pacientskych organizácii v oblasti onkológie (OZ Liga proti rakovine, OZ Nie Rakovine/ Europacolon, OZ Amazonky, OZ Pacientov s dermatologickými malignitami, OZ Hematologický pacient) sa rozhodlo spojiť svoje sily a žiadať pre svojich pacientov od Ministerstva zdravotníctva trvalé a udržateľné zmeny.

Onkologickí pacienti si zaslúžia viac!

Slovensko zaostáva v porovnaní s inými krajinami EÚ v niekoľkých oblastiach: „Sme jedinou krajinou v EÚ bez Národného onkologického plánu, ktorý by určoval ako postupovať v boji s onkologickými ochoreniami a ako zlepšovať prežívanie a kvalitu života pacientov. Kvôli zastaralému Národnému onkologickému registru nemáme ani aktuálne dáta, takže už roky nevieme s istotou povedať, koľko pacientov s rakovinou každoročne pribudne,“ hovorí o nefunkčnosti systému v oblasti onkológie Jana Pifflová Španková z OZ Nie Rakovine/ Europacolon. Zástupcovia pacientov sa zhodujú, že prevencia a včasná diagnostika sú alfou a omegou v liečbe onkologických ochorení. Čím skôr je pacient diagnostikovaný, tým väčšie sú jeho šance na vyliečenie. „V iných krajinách EÚ sa bežne vykonávajú plošné, štátom riadené skríningy onkologických ochorení. U nás tieto procesy chýbajú,“ vysvetľuje Eva Bacigalová z OZ Amazonky a dodáva: „Nevedieme systematicky mladých ľudí k zodpovednosti za vlastné zdravie. Aj keď pacientske organizácie realizujú množstvo osvetových aktivít v oblasti prevencie, s pomocou štátu by sa dalo urobiť ďaleko viac.“  Ako dopĺňa Eva Kováčová z Ligy proti rakovine, „Riešením by mohlo byť zavedenie osvety do vyučovacích osnov na ákladných a stredných školách.“

Umožnime lekárom liečiť ako inde v Európe!

Veľkým problémom je aj byrokracia a administratívna vyťaženosť lekárov. „Odbornosť a zanietenosť zdravotného personálu v liečbe onkologických pacientov je neoceniteľná. Súčasný systém im však nedovoľuje venovať sa pacientom v plnej miere a starostlivosť o nich ide na úkor papierovačiek,“ rozoberá ďalší z problémov Jana Pifflová Španková z OZ Nie rakovine/ Europacolon a dopĺňa: „Komplikáciu v starostlivosti o onkologických pacientov vidíme tiež v nedostatku koordinácie medzi jednotlivými pracoviskami, čo vedie k vykonávaniu duplicitných výkonov a predlžovaniu čakacej doby na zahájenie potrebnej liečby.“ Liečbu pacientov s rakovinou komplikuje aj obmedzený prístup k novým, inovatívnym liekom. Od roku 2011 nevstúpili do zoznamu kategorizovaných liekov, teda takých, ktoré automaticky prepláca zdravotná poisťovňa, takmer žiadne nové inovatívne onkologické lieky. V iných krajinách EÚ, vrátane susedného Česka, Poľska aj Maďarska, sú takéto lieky štandardom. „Onkologickí pacienti v pokročilých štádiách choroby zostávajú takmer vždy odkázaní na schválenie liečby zdravotnou poisťovňou. Kým čakajú na verdikt poisťovne, ich čas sa zbytočne kráti a stáva sa, že sa konečného rozhodnutia nedožijú,“ opisuje situáciu Katarína Fedorová z OZ Hematologický pacient. Pacientske organizácie preto žiadajú, aby sa systém nastavil aj v spolupráci s odborníkmi tak, aby pacienti mali prístup k liečbe, ktorá je aj podľa medzinárodných usmernení štandardom.

Psychologická podpora kráti liečbu: doprajme ju pacientom aj zdravotníkom!

V neposlednom rade treba v onkológii prihliadať na psychiku pacienta, ktorá je už samotným stanovením diagnózy značne ovplyvnená. „Dnes štát nijakým spôsobom túto oblasť zdravotnej starostlivosti nepodporuje. Je pritom dokázané, že psychické nastavenie pacientov má významný dopad na úspešnosť aj dĺžku liečby,“ hovorí Eva Kováčová z Ligy proti rakovine. „Psychológovia a sociálni pracovníci by mali byť prítomní na všetkých onkologických oddeleniach,“ prízvukuje Silvia Schmidtmayerová z OZ pacientov s dermatologickými malignitami. V súvislosti s onkologickými ochoreniami treba hovoriť aj o pacientoch, ktorí trpia nevyliečiteľnými formami ochorenia a majú právo na dôstojnú a odbornú starostlivosť. Reforma paliatívnej starostlivosti na Slovensku je preto rovnako súčasťou požiadaviek pacientskych organizácií smerom na Ministerstvo zdravotníctva.

Je najvyšší čas na zmenu!

Onkologickí pacienti už majú dosť sľubov. Rozhodli sa preto spísať 15 požiadaviek na kompetentných a žiadajú zmeny, ktoré by boli z dlhodobého hľadiska udržateľné nielen v ich prospech, ale aj v prospech ich lekárov. Nastavenie procesov v liečbe onkologických pacientov, zefektívnenie práce lekárov a zdravotného personálu, aktívna osveta zo strany štátu, ako aj prístup pacientov k inovatívnej liečbe sú požiadavkami pacientskych organizácii, ktorými by sa mali v nasledujúcom období aktívne zaoberať kompetentní z Ministerstva zdravotníctva.