Kategória: Príbehy pacientiek
29. marca 2020

Pandémia koronavírusu Covid-19: Amazonka v laboratóriu

Je úžasné sledovať, ako sú členky nášho občianskeho združenia zomknuté aj v tomto kritickom období. Mnohé, dokonca aj tie, ktoré sú aktuálne v liečbe, využívajú pobyt doma a izoláciu na to, aby šili rúška a pomáhali ďalším ľuďom vo svojom okolí. Aj Janka Čimborová je bývalá onkologická pacientka a po zvládnutí choroby sa vrátila do práce. Patrí však medzi tých ľudí, ktorí nemôžu a vlastne ani nechcú pracovať v home office. Pracuje v prvej línii v laboratóriu, kde sa denne vyšetrujú vzorky krvi od chorých ľudí, potencionálne teda aj ľudí pozitívnych na koronavírus Covid-19.

Pomáhaš s organizáciou stretnutí Amazoniek v Galante a aj vďaka tebe sa učia trpezlivosti pri vytváraní krásnych výtvarných diel metódou bodkovania. Aj pre teba je umelecká tvorba relaxom a protiváhou tvojej práce?

Áno, naozaj mi to pomáha odreagovať sa. Sú to pre mňa vzácne chvíle relaxu a vypnutia od pracovných povinností. V práci mám na starosti fungovanie laboratória, zabezpečenie reagencií na vyšetrenia, validáciu výsledkov, kontrolu kvality vyšetrení a fungovania analyzátorov, rozdelenie práce laborantkám, komunikáciu so sestričkami aj pacientmi. Vlastne všetko, čo je potrebné pre bezproblémový chod celého biochemického laboratória. Vyštudovala som odbor Laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve a musím povedať, že svoju prácu mám naozaj rada.

Aké hygienické a bezpečnostné pravidlá musíte v laboratóriu dodržiavať?

Bežne pracujeme s infekčným materiálom, takže používanie rukavíc a prísne dodržiavanie dezinfekčných plánov je pre nás každodenná samozrejmosť. V súvislosti so vzniknutou situáciou sme pristúpili k zvýšenej dezinfekcii priestorov laboratória, používame ochranné rúška a rukavice. Každá vzorka v laboratóriu je potenciálne infekčná a preto s biologickým materiálom zaobchádzame podľa predpisov, používame rukavice a dodržiavame všetky nariadenia pri vyšetrení aj pri likvidácii biologického materiálu. Zamestnávateľ nám zabezpečuje dostatočné množstvo ochranných aj dezinfekčných prostriedkov.

Amazonky z Galanty a okolia. Janka Čimborová druhá zľava.

Médiá pravidelne informujú o tom, ako rastie a bude rásť počet testovaných ľudí. Bude to znamenať aj zvýšený nápor na vaše pracovisko?

Laboratórium, v ktorom pracujem, funguje v štandardnom pracovnom čase a sme k dispozícii pre pacientov ambulancií polikliniky v ktorej sídlime, a aj pre pacientov z okolitých obcí. Vyšetrenia na koronavírus Covid-19 sa analyzujú na špecializovaných  pracoviskách našej firmy.

Obracajú sa na vás aj jednotlivci, ktorí by sa chceli otestovať?

 Pacienti väčšinou komunikujú so svojím všeobecným lekárom. Ak ich  zaujíma niečo konkrétne, rada im aj osobne poradím . Musím povedať, že zo začiatku ma prekvapilo, ako mnohí ľudia brali situáciu na ľahkú váhu, navštevovali lekára bez ochranného rúška, dokonca chodievali s deťmi na výlety. Trvalo takmer týždeň, kým sa situácia upokojila a osobne chodia k lekárovi už len v mimoriadne súrnych a neodkladných prípadoch. Práve toto sú teraz pacienti, ktorí potrebujú naše služby.

Prísne pravidlá obmedzeného sociálneho kontaktu majú dodržiavať predovšetkým seniori nad 65 rokov, no rovnako dôslední by mali byť chronickí pacienti s poškodenou imunitou. Sama si však bývalá onkologická pacientka, neriskuješ, ak sa pohybuješ tak blízko pri nákaze Covid-19?

Som zdravotnícky pracovník, svoje povolanie beriem ako poslanie a mám ho veľmi rada. Naozaj si neviem predstaviť, že by som teraz sedela doma. Pracovala som aj počas liečby vždy, keď som už bola schopná vstať z postele. 😊 Samozrejme som obmedzila prácu priamo v laboratóriu a zamestnávateľ mi umožnil pracovať z domu. Chovám sa zodpovedne, chránim seba a tým chránim aj iných.

Musíš teraz naozaj s ohľadom na svoju prácu doma dodržiavať mimoriadne hygienické pravidlá?

Mám dve dospelé dcéry, aj ony veľmi dobre vedia, ako sa majú v tejto situácii správať. Áno, musím sa priznať, že moja profesionálna deformácia sa preniesla aj do fungovania domácnosti. Po príchode domov sa okamžite osprchujem, dôkladne preperiem rúško a dezinfikujem kľučky ešte aj na vchode činžiaku, v ktorom bývam. 😊 Susedky v seniorskom veku som zásobila ušitými rúškami a vysvetlila im, ako sa o ne treba starať. Pozitívne ma prekvapuje, že ľudia začínajú byť k sebe ohľaduplní a vedia si navzájom pomôcť.